27.03.2023.

21:48

Foto: Tanjug/Printscreen

Politika

ARHITEKTA NEZAVISNOSTI KOSOVA! Albanci čekali da Jeremić dođe na vlast: Ovi datumi NISU slučajnost!

Kako se čini, okidač za proglašenje jednostrane nezavisnosti bilo je Jeremićevo predavanje održano 27. decembra 2007. godine u “Lauder školi za vladu, diplomatiju i strategiju” Univerziteta Rajhman u Izraelu.

Jeremić je svega sedam meseci nakon što je postao ministar spoljnih poslova Srbije na pomenutom predavanju praktično poručio da na Kosovu ne treba da bude prisutan srpski dinar, kao ni srpska vojska ili policija, već da Kosovo treba da ima svoja predstavništva u svetu, kao i da bude član međunarodnih sportskih federacija i finansijskih organizacija.

Nepuna dva meseca nakon njegovog govora, 17. februara 2008. godine, Albanci su proglasili jednostranu nezavisnost.

Postavlja se pitanje da li su ova dva datuma slučajnost, posebno ako uzmemo u obzir o naredne poteze Vuka Jeremića i vlasti kojoj je on pripadao, a koji idu u korist albanskim interesima?

Hronologija

Nakon što su Albanci progasili nezavIsnost (dva meseca od Jeremićevog predavanja) krenule su demonstracije, prvo u Beogradu, a zatim i u drugim mestima. Za njihovo vreme tadašnji predsednik Srbije Boris Tadić zaključio je da je najbolje da pobegne van granica naše zemlje, te se uputio u Rumuniju, gde je nastala sramotna fotografija kojA pokazuje bezbrižnog i nasmejanog čoveka, i baš taj osmeh, koji kao da se ruga sopstvenom narodu, uvreda je za sve Srbe i dan danas.

Ćutanje srpskog vrha usledilo je u narednom periodu, sve do 2010, kada se ispostavilo da je bolje da se ćutnja nastavila.

Naime, te godine pod vođstvom Tadića, Jeremić je zahvaljujući pogrešno postavljenom pitanju Međunarodnom sudu pravde još više pomogao lažnoj državi u svojoj nameri!

Pogrešno postavljeno pitanje

Naime, 2010. godine je Međunarodni sud pravde doneo Savetodavno mišljenje o Deklaraciji o nezavisnosti Kosova. Tadašnja vlast u Srbiji je, predvođena Borisom Tadićem, preko Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, Međunarodnom sudu pravde uputila pitanje: “Da li je akt nezavisnosti Kosova po međunarodnom pravu?“, umesto: “Da li je secesija dela teritorije po međunarodnom pravu?“.

Posledica pogrešno postavljenog pitanja je katastrofalna, jer je ovaj potez suštinski razorio poziciju Beograda i našu borbu za Kosovo i Metohiju. Najveća odgovornost je svakako na Jeremiću, koji je tada bio ministar spoljnih poslova. Albanci su ga slavili kao heroja, što dokazuje naslovna strana lista “Ekspres” iz 2010. godine, na kojoj su uz fotografiju Vuka Jeremića, na srpskom jeziku, napisali: “Hvala, Vuče”.

Informer

 

Premeštanje pregovora

Iste godine, pregovori o Kosovu i Metohiji izmešteni su iz Ujedinjenih nacija i prebačeni pod okrilje Evropske unije usvajanjem rezolucije u Generalnoj skupštini UN 9. septembra 2010. godine, dok je na čelu Srbije bio Boris Tadić, a ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić.

Ubrzo posle ove odluke ispostavilo se da je ona bila loša po Beograd, jer po pitanju južne srpske pokrajine imamo mnogo više saveznika pod svodovima “kuće sveta” na Ist Riveru u Njujorku, nego u Berlamonu u Briselu.

Posle razgovora Tadića i tadašnje šefice evropske diplomatije Ketrin Ešton, Beograd iz pomenutog dokumenta izbacuje deo o jednostranoj secesiji, ali i Rezoluciju 1244, koja se pominjala u preambuli. Revidirna rezolucija usvaja se na Generalnoj skupštini UN, a formulacijom: “pozdravlja se spremnost EU da olakša proces dijaloga između strana” upaljeno je zeleno svetlo za Brisel kao budućeg posrednika.

Jeremić je u Generalnoj skupštini poručio da je Srbija sa 27 članica EU podnela nacrt rezolucije o tzv. Kosovu, koja je fundamentalno statusno neutralna i predložio da se usvoji jednoglasno, aklamacijom, što se i dogodilo. 

Sve navedeno nije navelo Jeremića i njegove bivše šefove i saradnike da se povuku, već sada iz sve snage napadaju predsednika Srbije Aleksandra Vučića kako bi se “oprali” od svojih fatalnih poteza.

I dok Jeremić glumi patriotu, dok krivcu negira ili je prebacuje na drugog, Vučić je uspeo da Albance probudi iz sna o nezavisnosti koji im je Jeremić poklonio.

Dolaskom na vlast, Vučić je uspeo da izvojeva više pobeda u pregovorima sa Prištinom, pa je tako smislio i Zajednicu srpskih opština za koju ima podršku i EU i SAD i koja će biti garant mira i bezbednosti Srba u južnoj pokrajini.

Upravo zbog ZSO protiv premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija organizuju se protesti i traži njegova ostavka!

Takođe, srpski dinar, za koji je Jeremićć rekao da ne mora da postoji na KiM, je i dalje živ i zdrav na severu pokrajine, a samoproglašeno Kosovo nije član međunarodnih organizacija, a za vreme Vučićeve vlasti i 27 zemalja je povuklo priznanje Kosova!

Ni sportisti lažne države nisu svuda dobrodošli, a dokaz tome je i skorašnji slučaj kada je Španija karate reprezentaciji tzv. Kosova zabranila da učestvuje na Evropskom prvenstvu u španskoj Gvadalahari.

Danas Albanci nemaju mnogo toga što im je Jeremić dao na poklon, jer je upravo Vučić te poklone raspakovao i bacio, vodeći mudru i odgovornu politiku, gledajući isključivo srpske interese.