Politika
Iz SAD stigao ključni izveštaj! Stej department: Investiciona klima u Srbiji umereno poboljšana poslednjih godina
Ukazuje se na to da je Srbija svoj 30-mesečni instrument za koordinaciju politike (PCI) zamenila novim dvogodišnjim stend-baj aranžmanom sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) u decembru 2022. godine, koji obezbeđuje direktnu pomoć srpskom budžetu za pokrivanje visokih troškova uvoza energije.
Navodi se da stend-baj aranžman ''umiruje izdavaoce državnih obveznica'', kao i da će Srbija verovatno imati koristi dobijanjem povoljnijih stopa nego što bi inače.
Kada je reč o investitorima iz SAD, u Izveštaju se navodi da američki investitori generalno imaju jednake uslove i da mogu da iskoriste prednosti različitih programa dizajniranih da privuku direktne strane investicije (SDI).
Napominje se da ambasada SAD u Beogradu često pomaže investitorima kada se pojave problemi, a da srpski lideri reaguju na probleme ulaganja i podseća da su SAD i Srbija 2021. godine potpisale Sporazum o podsticanju investicija koji je omogućio garantnu šemu za kreditiranje banaka malim i srednjim preduzećima.
Dodaje se da je Vlada Srbije prepoznala ekonomski rast i otvaranje novih radnih mesta kao glavne prioritete i donela značajne reforme u Zakon o radu u vezi sa izdavanjem građevinskih dozvola, inspekcija, javnih nabavki i privatizacija.
Ističe se da su te reforme pomogle u poboljšanju poslovnog okruženja.
- Ako vlada ispuni obećane reforme tokom procesa pristupanja EU, poslovne mogućnosti bi trebalo da nastave da rastu. Sektori koji imaju koristi uključuju poljoprivredu i poljoprivrednu preradu, upravljanje čvrstim otpadom, kanalizaciju, zaštitu životne sredine, informacione i komunikacione tehnologije (IKT), obnovljivu energiju, zdravstvenu zaštitu, rudarstvo i proizvodnju - navodi se u izveštaju.
Stejt department je objavio i izveštaj o poslovnoj klimi na tzv Kosovu, u kojem se navodi da su spor sa Beogradom i korupcija glavne prepreke za privlačenje investicija.
Ističu se i brojna strukturna pitanja koja ograničavaju potencijal tzv Kosova da privuče dodatne strane direktne investicije (SDI), među kojima su ograničena regionalna i globalna ekonomsku integracija, političko mešanje u privredu i pravosuđe, nepouzdano snabdevanje energijom, korupcija i slaba vladavina prava, uključujući nedostatak sprovođenja ugovora.
Ukazuje se na to da se sposobnost prištinskih vlasti da održe rast značajno oslanja na međunarodnu finansijsku podršku i doznake.
- Tekući spor Kosova sa Srbijom i nedostatak formalnog priznanja od strane mnogih zemalja i međunarodnih organizacija, uključujući Ujedinjene nacije, takođe ometa ulaganja i stvara prepreke za poslovanje - navodi se u izveštaju za ovu godinu.
Navodi se da neke investitore, međutim, privlače mlada populacija tzv Kosova, niski troškovi rada, blizina tržištu EU i prirodni resursi.