Politika
Važni razgovori pred premijerkom Brnabić - Danas počinje sednica SB UN o KiM
Srbiju će na sednici predstavljati premijerka Ana Brnabić, dok će u ime Prištine govoriti predsednica privremenih institucija Vljosa Osmani.
Sednica Saveta bezbednosti UN počeće u 21 sat po centralnoevropskom vremenu.
Očekuje se da će Zijade istaći ključne političke i bezbednosne događaje na KiM tokom perioda obuhvaćenog izveštajem generalnog sekretara Antonia Gutereša.
Pozvao da se uzdrže od preduzimanja jednostranih poteza
Gutereš je u izveštaju pozvao sve strane da se uzdrže od preduzimanja jednostranih poteza koji bi mogli da dovedu do jačanja tenzija i dalje eskalacije.
- Eskalacija tenzija i bezbednosni incidenti u maju i junu negativno su uticali na proces dijaloga, koji ostaje jedini put za rešavanje svih otvorenih pitanja - naveo je Gutereš.
Do incidenata u maju i junu, koje Gutereš pominje u izveštaju, došlo je nakon što su novi gradonačelnici opština sa srpskom većinom, etnički Albanci izabrani na izborima koje su Srbi bojkotovali, ušli u zgrade lokalnih samouprava u Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku, uz pomoć tzv. kosovskih specijalaca.
"Nedostatak napretka u dijalogu nosi rizik od daljih tenzija"
U izveštaju, kojim nisu obuhvaćena dešavanja u selu Banjska, 24. septembra, Gutereš je napisao i da "zabrinjava" što strane nisu ostvarile značajan napedak u primeni Sporazuma o putu ka normalizaciji i što tek treba da se dogovore o redosledu primene odredbi njegovog Implementacionog aneksa, o kojem su dve strane postigle saglasnost 18. marta u Ohridu.
- Nedostatak napretka u dijalogu nosi rizik od daljih tenzija i moguće eskalacije na terenu. Pozivam strane da potvrde istinsku posvećenost dijalogu uz posredovanje Evropske unije i da u potpunosti primene sve do sada postignute sporazume - dodao je Gutereš.
Naveo je i da je "ključno pronaći rešenje za skoro održavanje vanrednih i inkluzivnih lokalnih izbora na severu KiM, uz učešće Srba, kako bi se smanjile tenzije i krenulo napred".
Sednica će biti otvorena za javnost
Gutereš je u izveštaju pozdravio Deklaraciju o nestalim licima, koju su Beograd i Priština usvojili 2. maja u Briselu, u dijalogu uz posredovanje EU, i pozvao strane da u dobroj veri preduzmu sve neophodne mere za sprovođenje odredbi tog dokumenta.
Iako je Gutereš nedavno nagovestio mogućnost da sednica bude zatvorena za javnost, zbog tenzija između predstavnika Beograda i Prištine na prethodnoj takvoj sednici, održanoj 27. aprila, sednica će ipak biti otvorena za javnost.
Obaveza da se održavaju sednice SB o stanju na KiM, proizlazi iz Rezolucije 1244 SB UN, koja nalaže da generalni sekretar UN "u redovnim intervalima" izveštava SB o sprovođenju ove rezolucije.
Očekuje se da će na sastanku članovi Saveta osuditi nedavni porast nasilja, obeshrabriti dalje jednostrane akcije, pozvati na deeskalaciju tenzija i ohrabriti obe strane da se pozabave tekućim pitanjima kroz dijalog.
Brnabićeva bi trebalo da se sastane i sa Guterešom
Pre početka sednice Brnabićeva bi trebalo da se sastane sa Guterešom, kao i sa Seržom Frankom Daneseom, ambasadorom Brazila u UN, koji predsedava Savetu bezbednosti.
Od usvajanja Rezolucije 1244 SB UN, 10. juna 1999. godine, to telo je do 2018. o Kosovu raspravljalo četiri puta godišnje.
U 2019. sednice su svedene na tri sednice godišnje, dok se od 2020. održavaju po dve sednice godišnje.
Na sednicama SB UN o radu UNMIK-a u prethodnih nekoliko godina, Srbiju su predstavljali ministri spoljnih poslova, Ivica Dačić i Nikola Selaković.