Politika
Predsednik Vučić u SANU - Izuzetna čast i privilegija mi je da mogu da govorim na 182. godišnjicu osnivanja (VIDEO)
12.14 - Obraćanje predsednika Aleksandra Vučića
Predsednik Vučić se nakon dodeljenih nagrada obratio prisutnim akademicima i članovima Srpske akademije nauka i umetnosti.
- Meni je danas izuzetna čast i privilegija da mogu da govorim na 182. godišnjicu osnivanja SANU, a ono što smatram važnim jeste da smo svi mi koji se bavimo drugim poslovima prolazni a ono što jeste večno za naš narod jesu: SANU, SPC i srpska država - rekao je Vučić.
Predsednik se dotakao predstojećih izbora u dobrom delu sveta koji će promeniti sliku tog istog sveta, a potom govorio i o Kosmetu, najvažnijem državnom i nacionalnom pitanju. On je rekao da je za nas i našu zemlju važno da je čuvamo a pored toga i ono što je važno za našu zemlju, a to je mir, pa i pod kamen da se sakrijemo ako treba i da čekamo povoljnu priliku da istina izađe na videlo jer sve ostalo što se nudi jeste šarena laža.
Predsednik je naglasio da očekuje još teža vremena u bliskoj budućnosti, nikad teža u savremenoj istoriji pa podsetio da država ulaže u nauku i kulturu, te podsetio na Narodni muzej i Muzej savremene umetnosti.
Na kraju je čestitao srećan Dan SANU i besedu završio rečima "Živela Srbija"
- Kako sa govornice, sa koje je nekad svoju pristupnu besedu čitao Milorad Pavić ja sebe mogu smatrati kadrim da pročitam nešto što sam napisao?
Kako u kući koju jedan Peter Handke smatra za svoju ja imam pravo da uzmem reč?
Kako da govorim o istoriji na istom mestu gde i veliki Ekmečić?
Kako da o umetnosti zborim u zgradi u kojoj je izlagao jedan Otašević?
Danas, nakon decenija pauze, država i Akademija ruku pod ruku rade na podizanju lestvice naše kulturno-obrazovne vertikale, jer želimo da sačuvamo naše nasleđe.
Srećan vam Dan Akademije Nauka. Živela Srbija! - napisao je Vučić na instagram profilu "buducnostsrbijeav".
Medalja SANU za 2023. Godinu iz oblasti društvenih i humanističkih nauka dodeljena je Gojku Subotiću.
Dodeljena je nagrada "Medalja SANU" za 2023.godinu iz oblasti prirodnih i tehničkih nauka Vladimiru S.Kostiću
Umetnički deo ceremonije "Zaveštanja", koji je priredio akademik Goran Petrović, tekst govorio dramski umetnik Nebojša Dugalić
Nakon besede akademika Kneževića predstavljen je muzički deo programa u izvođenju Aleksandra Solunca, kompozicija kompozitora Ivana Jevtića.
Knežević je, kako je napomenuo, pokušao da odgovori „na pitanje koje se povremeno javlja u javnosti, a ponekad i u malicioznom kontekstu osporavanja smisla i prava Akademije na samo njeno postojanje.
- Pokušaću, dakle, da dam jedno, nužno redukovano i pojednostavljeno, viđenje uloge Akademije u savremenom društvu i jedan mogući odgovor na pitanje koje se neretko postavlja, a to je da li su nacionalne akademije zapravo anahrone institucije! Srpska akademija nauka i umetnosti, kao uostalom i većina institucija ove vrste, može se odrediti kao dom najviših stremljenja i specifičnog društvenog položaja, pri čemu mi sebe vidimo u dvostrukoj ulozi: radnoj i počasnoj - rekao je Knežević.
Kako je u govoru poručio „ako se akademija ograniči samo na svoju reprezentativnu, počasnu ulogu, i ako se anahronim smatra takav način odavanja počasti ljudima koji su ostvarili značajne naučne i umetničke rezultate i dali važne doprinose svojoj sredini, svom narodu ili, zašto ne, celokupnoj ljudskoj zajednici, onda su i akademije valjda anahrone institucije“.
- Ako, međutim, akademije u odgovarajućem društvenom okruženju postanu centri u kojima se susreću i prelamaju aktuelni stvaralački i intelektualni potencijali i tokovi, ako deluju kao stvarne „najviše naučne i umetničke institucije“ u svom okruženju, onda ne samo da to nisu anahrone institucije, već one predstavljaju prirodni sastavni deo savremene akademske zajednice i svakog civilizovanog društva. Naravno, akademije moraju da prate zbivanja u nauci i umetnosti, pojavu novih naučnih disciplina i umetničkih pravaca, da se tim promenama, sa merom opreza, pa i poželjne konzervativnosti, postepeno ali kontinuirano prilagođavaju, kako bi uspešno odgovorile izazovima vremena - rekao je Knežević.
Za njega nema dileme da u „Srpskoj akademiji nauka i umetnosti i među njenim članovima postoji jasna i puna svest o svim izazovima i teškoćama sa kojima se naša država i narod, ali i celo čovečanstvo, suočavaju u ovim izuzetno turbulentnim vremenima u kojima smo svedoci ubrzanog rastakanja do sada postojećeg sistema međunarodnih odnosa, a da se pri tom ne naslućuju čak ni obrisi nekog novog sistema koji bi nadomestio ovaj nestajući.
- SANU i njeni članovi nastoje da kroz svoje aktivnosti prepoznaju i razumeju te trendove i izazove i da ponude naučno zasnovane odgovore na niz otvorenih pitanja sa kojima se svi suočavamo: od opšte ljudskih problema klimatskih promena, zagađenja i ekološke perspektive naše planete, siromaštva i nejednakosti u razvoju, položaja i uloge malih država u svetskom poretku, do niza problema koji posebno pogađaju naš narod i našu sredinu, kao što su pitanje Kosova i Metohije, položaj našeg naroda u susednim državama, očuvanje duhovnog i materijalnog nasleđa našeg naroda, pitanja starenja naše populacije i demografske budućnosti Srbije, zdravlja i lečenja našeg stanovništva, energetske bezbednosti i izazova koje sobom nosi veštačka inteligencija, stvaranja zdrave sredine u kojoj će odrastati naši potomci - rekao je Knežević.
Prema njegovim rečima „već i samo letimična analiza aktivnosti SANU u proteklom periodu pokazuje da su upravo te ključne teme dominirale u aktivnostima akademika i da je održan niz veoma značajnih i uspešnih naučnih skupova, rasprava, tribina i predavanja na kojima su ova i druga ključna pitanja razmatrana i davani predlozi za njihovo razrešavanje ili makar za pokušaje pomeranja nekih od njih sa mrtve tačke“.
- Bez pretenzija da tvrdimo da smo na sve njih uspeli da pronađemo prave odgovore, mislim da se ipak radi o značajnim aktivnostima.Na uspeh ili neuspeh Akademije u kreiranju društvene svesti, na njen manji ili veći upliv na društvene tokove, naučni i umetnički ugled, ona u najvećoj meri sama utiče, svojim radom i aktivnostima koje sprovodi, vrednostima koje promoviše i standardima koje primenjuje. Već sam u više navrata isticao da su u tom smislu u prethodnom periodu učinjeni značajni pozitivni pomaci i da je SANU postala uzorna, dobro organizovana i funkcionalna ustanova u žiži kulturnog, naučnog, umetničkog i, uopšte, intelektualnog života u srpskoj sredini. U tom okruženju je i njen autoritet neupitan, uvažava se ono što Akademija čini i šta ima da kaže; izvan njega nešto manje, a ima i onih, srećom relativno malobrojnih, pojedinaca koji njen rad kritikuju i osporavaju - rekao je Knežević.
Kako Knežević ističe postoji poseban aspekt društvene uloge Akademije koji se, kako svedoče inicijative koje dolaze iz međunarodnih akademijskih asocijacija, odnosi na sve institucije ovog tipa u Evropi i svetu.
- SANU ostaje nacionalna akademija duboko ukorenjena u naš narod i društvo, spremna da pruži svaku moguću i stručnu pomoć na sva pomenuta i strulna pitanja - naglasio je Knežević.
Predsednik SANU naglasio je da među članovima Akademije postoji svest o svim opasnostima i otvorenim pitanjima sa kojima se svi suočavamo a koji pogađaju naš narod i našu sredinu, ali i ostatak sveta poput klimatskih promena i veštačke inteligencije, bede i siromaštva u svetu.
- Kad je reč o našem narodu, to je pre svega pitanje Kosmeta, starenje našeg stanovništva - rekao je Knežević.
Predsednik SANU je podsetio na korene i nastanak Akademije pa održao besedu rekavši da je to dom najviših stremljenja.
Svečanosti prisustvuje i patrijarh SPC Porfirije a prvi se zvanicama obratio predsednik SANU akademik Zoran Knežević.
Svečanost, kojoj prisustvuju patrijarh srpski Porfirije, ministarka kulture Maja Gojković, kao i članovi SANU počela je intoniranjem himne „Bože pravde“.
Srpska akademija nauka i umetnosti obeležava danas danas 182. godine od osnovanja, a svečanosti prisustvuje i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Tom prilikom biće dodeljene nagrade Medalja SANU za 2023. godinu iz oblasti prirodnih i tehničkih nauka i iz oblasti društvenih i humanističkih nauka.
U muzičkom delu programa biće izvedena dela kompozitora akademika Ivana Jevtića, kao i umetnički segment „Zaveštanja“, koji je priredio akademik Goran Petrović.