22.11.2023.

15:24

Foto: printscreen

Politika

Ministar Selaković u Bačkoj Topoli na polaganju kamena temeljca za Spomenik palim borcima 1990 – 1999. godine

"Činjenica da su 44. borca sa teritorije opštine Bačka Topola dala svoje živote u odbrani  Otadžbine od 1990 – 1999. godine, da imamo 42. ratna vojna invalida, za sada 80. registrovanih boraca, govori o tome koliko je ovo za Ministarstvo nadležno za boračka pitanja, važan događaj", istakao je Selaković.

On je rekao  da su porodice palih boraca bile uporne i posvećene inicijativi da spomenik bude podignut, i dodao da je gradnja otpočela zahvaljujući predsedniku Skupštine opštine  Bačka Topola Saši Srdiću.

Podsećajući da je zahvaljujući inicijativi predsednika Vučića 2020. godine u februaru mesecu donet Zakon o pravima boraca, vojnih invalida i porodica palih boraca, Selaković je ukazao da su na taj način svi oni uvaženi od strane države,  kao i da su ozbiljni iznosi invalidnina, koje primaju po osnovu Zakona, počev od januara 2021. godine.

On je napomenuo da je to nešto što samog borca, bez obzira na kategoriju, postavlja na pijedestal u sistemu vrednosti, u kojima borci treba da postoje i stoje kao svetli primeri ljubavi prema bližnjima svojim, prema Otadžbini.

"Sa druge strane taj Zakon je omogućio, da ne budem suviše opšt u svojim rečima, da samo kada posmatrate Bačku Topolu, samo u Bačkoj Topoli 44. porodice palih boraca, 42. ratna vojna invalida u ovoj 2023.godine,  primiće ukupno 80 miliona dinara iz budžeta Republike Srbije. Dakle, to govori i o toj posvećenosti države, koja je zahvaljujući ozbiljnim privrednim reformama predsednika Vučića postala finansijski moćna, da može da podrži i majke sa decom, da može da podrži i socijalno ugrožene, ali da može da podrži i svoje borce, ratne vojne invalide i porodice palih boraca", istakao je Selaković.

Ministar je pozvao opštine i gradove, koji do sada nisu podigli spomenik palim borcima, da se ugledaju na primer Bačke Topole.