06.12.2023.

12:00

Foto: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ bg

Politika

Plan SNS od 10 tačaka! Na prvom mestu Kosovo i Metohija, slede plate, penzije, vojna neutralnost...

– Plan u 10 tačaka je naše obećanja – ono što mi želimo još da uradimo do 2027. godine u 10 tačaka. Od prve tačke i očuvanja Kosova i Metohije u sklopu Republike Srbije – rekla je Brnabić za K1.

Dodala je da je na vrhu liste i vođenje nezavisne spoljne politike, koju vodi samostalna Srbija, koja samo odlučuje o svojoj budućnosti.

Brnabić je dodala i da plan predviđa vladu koju će praviti narod svojim glasovima, kao što je to bio slučaj od 2012. godine, a ne do 2012. godine kada su je pravili strani ambasadori.

– To je tako bilo do 2012. godine, to se sve promenilo. Od 2012. godine mi želimo da narod u Srbiji odlučuje i da se mi usaglašavamo sa našim narodom, a ne sa nekim drugim stranim zvaničnicima i moćnicima – rekla je Brnabić.

Informer

 

Ona je dodala da je jedna od tačaka plana i vojna neutralnost.

– Čuvanje naše vojne neutralnosti, dalje jačanje naših bezbednosnih kapaciteta, naše vojske, ali i svih bezbednosnih službi – naglasila je Brnabić.

Brnabić je rekla da plan predviđa i da prosečna plata u Srbiji do 2027. godine bude makar 1.400 evra.

– To je ono što mi garantujemo i na dobrom smo putu. Prosečna plata će u Srbiji u ovom mesecu, decembru, doći na nekih otprilike 830 evra. Idemo ka tome da ukoliko Srbija nastavi da pobeđuje, radi i da se bori da prosečna plata bude 1.400 evra – rekla je Brnabić.

Ona je istakla da je plan da prosečne penzije u Srbiji budu 650 evra.

– One će biti 390 evra u januaru 2024. godine. Moraju da rastu nešto brže nego što rastu plate, moramo da idemo na 650 evra zarad naših penzionera. Briga o radnicima, zaštita radničkih prava i značajno povećanje, dodatno povećanje minimalne cene rada, da takođe minimalac 2027. godine bude 650 evra – rekla je Brnabić i istakla da će minimalac od 1. januara biti 402 evra.

Ona je dodala da je danas u poređenju sa 2012. godinom, kada je SNS preuzela odgovornost za to kako se živi Srbiji, mnogo bolja situacija.

– Tada je nezaposlenost bila 26 odsto, danas je nezaposlenost 9,1 odsto. To je velika razlika. Mi smo izgradili ili rekonstruisali 147 zdravstvenih objekata. Do 2012. broj je bio tačno nula – uporedila je Brnabić i dodala da je i pored toga potrebno još mnogo uraditi.

Brnabić je istakla da su inovativni lekovi jedna od stvari na kojoj je potreban dodatni angažman.

– Jedna od stvari je da svi inovativni lekovi te 2027. godine budu na listi lekova u Srbiji. Da mi lečimo sve retke bolesti u Srbiji i da to plaća Srbija iz budžeta. Da postoji mamograf u svakoj opštoj bolnici, a da tamo gde nema opšte bolnice imamo pokretni mamograf – rekla je Brnabić.