Politika
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić uputila je pismo predsedniku Partije evropskih socijalista
Ona je u pismo u koje je Tanjug imao uvid napisala da u skladu sa posvećenošću demokratskim principima i transparentnosti Vlade Srbije, koristi tu priliku da mu pruži dodatna pojašnjenja i adresira potencijalne nesporazume koji su mogli da se pojave.
- Želela bih da podsetim da su nedavni izbori u Srbiji, uključujući i one za Skupštinu grada Beograda, bili najtemeljnije praćeni u istoriji Srbije. Ukupno 5.587 posmatrača pratilo je izbore, uključujući 475 stranih posmatrača iz 25 međunarodnih organizacija i zemalja. Ovi međunarodni posmatrači, uključujući i poslanika Andreasa Šidera, bili su pozvani od strane srpskih vlasti, što odražava našu posvećenost transparentnom izbornom procesu - navodi se u pismu.
Predsednica Vlade Srbije naglasila da je su izjave Andreasa Šidera izazvale značajnu zabrinutost kod srpskih organa posebno imajući u vidu Preliminarni nalaze i zaključke o decembarskim izborima u Srbiji Međunarodne misije za posmatranje izbora (IEOM) Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR).
- Izjava IEOM-a ocenila je izborni dan kao generalno uredan, sa pojavom izolovanih incidenata. Štaviše, IEOM je pozitivno ocenio proces glasanja na 93 odsto od 1.220 posmatranih biračkih mesta, pripisujući negativne ocene uglavnom problemima poput stvaranja gužvi na biralištima i neadekvatnih mera u obezbeđivanju tajnosti glasanja. Važno je napomenuti da je IEOM identifikovao samo 13 ozbiljnih nepravilnosti, što je približno 1,07% broja ukupno posmatranih biračkih mesta. IEOM je takođe pohvalio Republičku izbornu komisiju (RIK) za efikasnu pripremu izbora i istakao poverenje većine zainteresovanih strana u njegovu organizacionu sposobnost, naglašavajući poboljšanu komunikaciju i transparentnost. Kao što se može videti, ova ocena ODIHR daleko je od prikaza izbornog dana koji je poslanik Šider dao u svojim medijskim izjavama - napisala je predsednica Vlade navodeći da „srpsko zakondavstvo poseduje jasan pravni okvir za učešće građana i međunarodnih posmatrača u izbornom procesu i da im garantuje neometan pristup celokupnom izbornom procesu, u skladu sa preporukama ODIHR-a - navela je Brnabić.
Kako je istakla tvrdnja poslanika Šidera o migraciji 50.000 glasača u Beograd za lokalne izbore je potpuno netačna i predstavlja dezinformaciju, dodajući da je to potvrđeno i od strane IEOM-a, koji nije izrazio značajne zabrinutosti u vezi sa inkluzivnošću biračkih spiskova.
To se takođe kosi sa zvaničnim podacima o biračkom spisku, koji pokazuju minimalan porast broja glasača od 0,81 odsto u poređenju sa izborima prošle godine, a što ujedno predstavlja i konzistentan trend za beogradske izbore tokom poslednje decenije.
Predsednica Vlade Srbije takođe je upoznala predsednika Partije evropskih socijalista Stefana Löfvena da je Andreas Šider grubo prekršio Kodeks ponašanja posmatrača ODIHR-a koji jasno naglašava: "Posmatrači će sve zaključke bazirati na svojim ličnim opažanjima ili na jasnim i ubedljivim činjenicama ili dokazima. Posmatrači neće davati nikakve komentare medijima o izbornom procesu ili o suštini svojih opažanja, a svaki neovlašćeni komentar medijima biće ograničen na opšte informacije o posmatračkoj misiji i ulozi posmatrača".
- Nažalost, medijske izjave i komentari poslanika Šidera su u direktnoj suprotnosti sa ovim principom, čime se ujedno i kompromituje integritet posmatračke misije - navodi se u pismu.