10.11.2020.

10:13

(VIDEO/FOTO) ŠKOTI NIKADA SRBIJI NISU DALI GOL! Do sada smo odigrali 10 mečeva! BOLI 6:1...

Nisu Srbija i Škotska mnogo puta ukrštali koplja u istoriji fudbala, ali Ostvrljani spadaju u red zemalja sa kojima "orlovi" imaju pozitivan skor i do sada nisu poraženi što daje razlog za optimizam.

Prvi susret Srbije i Škotske desio se 8. septembra 2012. godine u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Brazilu. Utakmica se igrala na Hempden parku u Glazgovu pred skoro 48 hiljada gledalaca. Meč je završen bez golova, ali uz veliki broj šansi na obe strane. Ipak, ono što je taj duel ostavio u amanet sada dolazi na naplatu. Uvrstio je tada Siniša Mihajlović "golobrade“ igrače poput Lazovića, Đuričića, dok je šansu sa klupe dobio Dušan Tadić.

Srbi i Škoti ponovo se sastaju u četvrtak, a sva trojica koji su tada bili na početku reprezentativnih karijera pomogli su Srbiji da uspešno savlada Norvešku i dođe na meč do odlaska na Evropsko prvenstvo. Pored njih tu je bio već iskusni Kolarov. Sa druge strane među reprezentativcima Škotske nema nikoga iz 2012.godine.

Revanš meč igran je na „Karađorđu“ u Novom Sadu 26. marta naredne godine. Srbija je bila mnogo bolji rival i zasluženo slavila iako su Škoti pravili dosta problema. Uspeo je Filip Đuričić u 60. minutu da donese prednost našoj reprezentaciji, a pet minuta kasnije i da potvrdi pobedu 2:0. Na toj utakmici svih devedeset minuta odigrao je i Luka Milivojević. U timu Škotske tada je zaigrao Grent Henli, a očekuje se da on bude u sastavu i u četvrtak na "Marakani“.

Kada je reč o skoru Škota i Jugoslavije, upravo su "tartan terijeri" naneli jedan od najbolnijih poraza Jugoslaviji 12. septembra 1984. godine u Glazgovu bilo je 6:1 za domaćina, a jedini gol za bivšu državu dao je Fadilj Vokri.

Ipak, uspela je Jugoslavija 6. septembra 1989. godine na Maksimiru da vrati Škotima pošto su slavili sa 3:1. Stiv Nikol i Geri Gilespi postigli su autogolove, a Srečko Katanec potvrdio je trijumf selekcije Ivice Osima.

8.9.2012. Škotska – Srbija 0:0 Kvalifikacije za Svetsko prvenstvo

26.03.2012. Srbija – Škotska 2:0 (0:0) Kvalifikacije za Svetsko prvenstvo