28.03.2022.

13:37

Foto: printscreen

Sport

ONKOLOG ZA INFORMER O MIHINOM STANJU: NIJE BIO IZLEČEN! Prolongirali su mu život, NOVIM LEKOVIMA ĆE PROBATI DA ZAUSTAVE BOLEST!

Nekadašnji selektor Srbije pre dva dana je potvrdio da postoji mogućnost da se bolest vratila. Zbog toga će Miha morati opet u bolnicu, jer ga očekuje lečenje. 

Nekada najbolji izvođač slobodnih udaraca na svetu trenutno nije životno ugrožen, ali će morati neko vreme da se odmori od trenerskog posla. 

Mihajloviću menjaju lekove

Profesor doktor Slobodan Čikarić, jedan od najuglednijih onkologa u Srbiji, objasnio je za Informer da našeg trenera čeka nova borba protiv opake bolesti. 

- Verovatno će doktori menjati lekove, pošto su ga prvi držali u takvom stanu godinu dana. Ali, leukemija se opet pojavila. To znači da definitivnog izlečenja nije bilo. Samo se prolongirao život, on se osećao dobro, radio je...  Leukemija se vratila i sada će morati da menjaju lekove, prethodni su uradili jedan deo posla, ali nisu ga definitivno izlečili. Dobiće novu terapiju i sa ovim lekovima će probati da zaustave proces i da ga možda izleče. Ali, u to nikada sa malignim tumorima niste sigurni - kazao je doktor Čikarić za naš portal.

Doktor je otkrio i kada bismo mogli da kažemo da je Siniša definitivno izlečen od leukemije.

- Novi lekovi će ga vratiti u normalno staje, ali je potrebno sačekati najmanje pet godina. Ako se posle tog perioda bolest ne vrati ili ne pojave metastaze, tek tada se smatra čovek izlečenim od malignih bolesti. Kod njega taj period nije prošao, još je u fazi lečenja. Godinu dana života ne znači izlečenje. U onkologiji vredi pomenuto pravilo, ali i od toga ima izuzetak. 

Šta je akutna leukemija?

Lekari iz Bolonje su potvrdili da je kod Siniše Mihajlovića u pitanju "akutna leukemija". To su maligne bolesti hematopoeznog sistema. Karakterišu se nenormalnim razmnožavanjem neke od ćelija limfoidne ili mijeloidne loze, povećanjem broja belih krvnih zrnaca u perifernoj krvi i povećanjem mase belih krvnih zrnaca u organizmu. Jedan od najčešćih oblika je akutna limfocitna leukemija. Ona napreduje vrlo brzo i može se javiti i kod odraslih osoba i kod dece. Vrlo teško se prepoznaje, a rani simptomi mogu biti slični gripu ili drugim čestim bolestima. Godišnje, od raznih oblika leukemija oboli približno 13 osoba na 100.000 stanovnika. Kao posledica akutne limfocitne leukemije javlja se anemija, granulocitopenija i trombocitopenija. Usled anemije javlja se bledilo kože, a bolesnici se žale na malaksalost, otežano disanje, lako zamaranje i vrtoglavicu. Mogućnost izlečenja zavisi od izgleda ćelija leukemije pod mikroskopom, koliko se leukemija proširila, životnoj dobi bolesnika i njegovom opštem zdravstvenom stanju. Cilj lečenja je remisija malignog tumora, a to se postiže kad su nalazi periferne krvi i koštane srži normalni. U većini slučajeva uzročnik nastanka leukemije je nepoznat, pa je teško pronaći pravilan preventivni modus.

Mihajlović je prošao tri ciklusa hemioterapija i presađivanje koštane srži.

- Izvadili su mu koštanu srž koja je produkovala te ćelije leukemije. Potom su mu izvršili transplatanciju. Zdravu koštanu srž su mu ubacili od donora. Leukemija se ponovo pojavila, jer verovatno prvi put, kada je uništena koštana srž koja produkuje leukemiju, nisu baš sve ćelije uništene.

Ali, ne smemo da gubimo nadu.

- Što je čovek stariji to je prognoza bolja. Kod mlađih ljudi to teže ide. Ali, prognoza može da bude dobra. Koliko će biti u bolnici zavisi od ponašanja bolesti, nekada bolest raguje brže nekada sporije, teško je proceniti koliko će dugo trajati lečenje - istakao je doktor Čikarić.

Bonus video