13.11.2022.

13:33

Foto: printscreen

Sport

DOGAĐAJI KOJI SU OBELEŽILI MUNDIJAL 1962. U ČILEU! Povrede, ružan fudbal, Šeki umesto Pelea i poslednja odbrana trona

„Možemo da organizujemo Svetsko prvenstvo već sutra. Imamo sve", tvrdili su iz Argentine, koja je bila favorit za dobijanje organizacije. 


Predstavnik FS Čilea Ditborn je to iskoristio i u govoru rekao: „Zato što nemamo ništa, želimo da uradimo sve".


Čile je dobio 32 glasa, a Argentina 10, ali je malo falilo da novom domaćinu zaista ne ostane ništa. 


Najjači zemljotres


Valdivija, jedan od gradova domaćina, razorena je 22. maja 1960. godine u najjačem zemljotresu ikada zabeleženom (9,5 stepeni po Rihterovoj skali). 

Informer

Grad domaćin razoren u zemljotresu dve godine pre Mundijala: Valvidija


Talka, Konsepsion i Talkahuano su takođe pogođeni u elementarnoj nepogodi, pa se igralo samo na četiri lokacije - u Santjagu, Rankagvi, Vinji del Mar i Ariki.


Na turnir se kvalifikovalo 16 selekcija, među kojima i Jugoslavija. Turnir su obeležile brojne povrede. Navodno se u prva četiri dana povredilo čak 50 fudbalera, a među „stradalima" bio je i slavni Brazilac Pele.


Fudbal je dobio novi zvezdu u vidu Dragoslava Šekularca, koji je posle ovog turnira postao meta Juventusa u koji nikad nije otišao, kako je sam rekao, zbog zabrane komunista.


Igrao se ružan fudbal jer su mnoge reprezentacije prihvatile katenaćo Italijana, pa je tako broj golova prvi put pao ispod tri po meču u proseku (2,78).


Garinča je sa po dva gola u četvrrtfinalu i polufinalu bio heroj Brazila, a u finalu je proradio Amarildo koji je bio Peleova zamena.


Brazil je u Čileu postao poslednji tim koji je odbranio titulu prvaka sveta savladavši u finalu Čehoslovake sa 3:1.

Informer

Vladimir Vlatko Marković tvrdio da je namerno postigao autogol: Detalj sa meča Čile - Jugoslavija


Čehoslovaci su bili fizički spremniji od Jugoslovena i slavili sa 3:1 u polufinalu, a u meču za treće mesto naša selekcija poražena je od Čilea sa 1:0.

DESILO SE 1962. U ČILEU

- Reprezentativac Jugoslavije Vladimir Vlatko Marković, bivši igrač zagrebačkog Dinama i kasnije dugogodišnji predsednik Fudbalskog saveza Hrvatske, izabran je u idealni tim prvenstva u Čileu. On je svojevremeno dao izjavu kako je namerno dao autogol u meču za treće mesto protiv Čilea „i tako počeo da iznutra ruši mrsku mu Jugoslaviju".


-  Bugarska je u Čileu dve utakmice izgubila i jednu odigrala nerešeno, čime je produžila niz bez pobeda na Mundijalima na 17 mečeva (11 poraza i šest remija). Prvu pobedu Bugari će ostvariti tek u Sjedinjenim Američkim Državama 1994.


 - Vaclav Mašek iz Čehoslovačke postigao je najbrži gol na Mundijalima. On se u porazu od Meksika (3:1) u strelce upisao posle 15 sekundi. Njegov rekord bio je na snazi sve do 2002. godine kada ga je srušio Hakan Šukur. Turčinu je trebalo 11 sekundi da se upiše u strelce u meču za treće mesto protiv domaćina Južne Koreje.


- Brazilski sudija Žoao Ezel Filjo sudio je sepektakularan meč između Sovjetskog Saveza i Kolumbije (4:4) i bio optužen da je namerno pomagao Južnoamerikancima. SSSR je vodio sa 4:1 na 22 minuta kraja, ali Kolumbijci su uspeli da dođu do boda. Filjo je kasnije izjavio: „Naravno da sam pomogao Kolumbiji! Ja sam poreklom Mađar i mrzim Ruse otkako su 1956. okupirali moju dedovinu.

Levičarski grad


Tako je propuštena prilika za najbolji rezultat u istoriji Mundijala, pa je izjednačen rezultat iz Montevidea sa prvog Svetskog prvenstva 1930. godine.


Duel polufinala između Čehoslovačke i Jugoslavije odigran je u levičarskom gradu Vinja del Mar jer su gradski funkcioneri hteli uživo da posmatraju duel „dva najbolja socijalistička tima".

Po mnogima najbolji golman svih vremena, Lav Jašin, u Čileu je bio u lošoj formi. O tome svedoči i podatak da mu je u remiju sa Kolumbijom Marko Tulio Kolj dao gol direktno iz kornera.


Brazilski as Vava postao je u Čileu prvi fudbaler koji je postigao gol u dva finala Mundijala, jer se prethodno upisao u strelce četiri godine ranije u Švedskoj.


Kasnije su njegov podvig ponovili Pele (1958. i 1970), Paul Brajtner (1974. i 1982) i Zinedin Zidan (1998. i 2006).


Ujedinjene nacije Španije


Španija je u Čileu predstavila tim od ujedinjenih nacija. Imali su velemajstora iz Argentine Alfreda di Stefana, kog je povreda sprečila da pokaže znanje u Čileu, Eulogija Martineza iz Paragvaja, slavnog Mađara Ferenca Puškaša i Hozea Santamariju iz Urugvaja.


Čak šest fudbalera podelilo je titulu najboljeg strelca - Garinča i Vava iz Brazila, Leonel Sančez iz Čilea i Mađar Florijan Albert, Valentin Ivanov iz SSSR i Jugosloven Dražan Jerković. 

Bonus video