20.11.2022.

22:40

Foto: AP PHOTO

Sport

DOGAĐAJI KOJI SU OBELEŽILI MUNDIJAL 2014. U BRAZILU! Narod protiv fudbala, sprej od 100 miliona evra i Drakula Suarez

Poredak je prerastao u opštu korupciju, a rad se pretvorio u proteste širom zemlje. Potrošen je ogroman novac iz budžeta, stadioni su koštali daleko iznad objektivne vrednosti, a protestanti su smatrali da je novac bolje uložiti u zdravstvo. Tokom izgradnje i renoviranja postojećih stadiona stradalo je osam radnika.


Brojne novotarije 


U takvoj atmosferi dočekan je 20. Mundijal, koji su mnogi unapred proglasili najspektakularnijim ikada.


FIFA je uvela brojne novotarije. Kako bi se izbegli golovi-duhovi poput pogotka Frenka Lamparda protiv Nemačke 2010. godine, uvedena je gol-tehnologija.


Prihvaćen je metod rada iz Južne Amerike, pa je sudijama dato da koriste iščezavajući sprej kako bi označile mesto prekršaja ili udaljenost živog zida.

Informer

Sudijama olakšan posao: Sprejem označavali mesto prekršaja


Godinama kasnije iz budžeta FIFA zbog "nestajućeg spreja" nestaće 100 miliona evra jer su tvorci ovog izuma Pablo Silva i Hain Aleman za toliku sumu "ojadili" FIFA jer je neovlašćeno koristila njihov patent. Prethodno su imali dogovor sa Sepom Blaterom da prava na korišćenje spreja prodaju za 40 miliona evra, ali je bivši predsednik FIFA smenjen zbog korupcije. 


Njegov naslednik Đani Infantino nije se obazirao na dogovor i na kraju je morao da plati dva i po puta veću sumu. 


Mihine egzibicije


Srbija se na Svetsko prvenstvo u Brazilu nije kvalifikovala jer je tadašnji selektor Siniša Mihajlović izvodio brojne egzibicije u kvalifikacionoj grupi sa Hrvatskom, Belgijom i Makedonijom, Škotskom i Velsom. Sastav tima koji je izveo na "Maksimiru" u porazu od Hrvatske zauvek će obeležiti njegov period na klupi "orlova".

DESILO SE NA MUNDIJALU U BRAZILU 2014.

- Favela Metro u Rio de Žanieru u blizini slavne Marakane uništena je u potpunosti zbog turnira. U njoj je pre Mundijala živelo oko 700 porodica


- Zvanična lopta turnira nosila je ime Brazuka


- Stadioni su poslužili da graditelji ogrezli u korupciji zarade ogroman novac, a objekat u Manausu nazvan "Arena de Amazonija" postao je beskoristan nakon Mundijala. Kasnije je postojao predlog da se na tom mestu napravi zatvor


- Italijanskim reprezentativcima bilo je zabranjeno da koriste društvene mreže tokom turnira. Nije upalilo, Azuri su ispalu u grupnoj fazi


- Kako bi dodatno zaradili, Brazilci su dozvolili da se pivo konzumira unutar stadiona i u to ime morali su da promene sopstvene zakone


- Svetska fudbalska federacija (FIFA) platila je svakoj reprezentaciji po 1,5 miliona dolara za troškove priprema za Mundijal


- Fotoreporteri su sa turnira u Brazilu napravili oko 48,5 miliona fotografija

Na turniru su učestvovali svi prethodni šampioni sveta - Urugvaj, Italija, Brazil, Nemačka, Argentina, Španija, Francuska i Engleska.

Informer

Uništena zbog Mundijala: Favela Metro


Debakl šampiona


Branilac trofeja Španija učešće je završila u grupnoj fazi i to uz bolan poraz od Holandije (5:1), koja je tako dobila malu osvetu za poraz u finalu u Južnoj Africi četiri godine ranije.


Obrukali su se i Italijani i Englezi koji su ispali sa turnira u konkurenciji Urugvaja i Kostarike.


Najveći incident dogodio se na meču 3. kola D grupe između Urugvaja i Italije (1:0) kada je napadač južnoameričke selekcije Luis Suarez poput Drakule za rame ujeo defanzivca Azura Đorđa Kjelinija.

Informer

Najveći incident: Suarez ujeo Kjelinija


Kako popularnom Pistoleru to nije bio prvi prekršaj, FIFA ga je na četiri meseca suspendovala iz fudbala. Godinu dana ranije Suarezova žrtva bio je i srpski reprezentativac Branislav Ivanović na meču između Liverpula i Čelsija. Odlaskom u Barselonu Suarez je prestao da ujeda rivale.


Nemačka baza


Nemci su sami izgradili bazu u Santo Andresu i nazvali je Kamp Baija. "Panceri" su na putu do titule naneli domaćinu Brazilu najteži poraz u istoriji. Bilo je nestvarnih 7:1 te noći u Belo Orizonteu, a moglo je biti i gore za "karaoke" da izabranici selektora Joakima Leva nisu "povukli ručnu". 


Kao i u Italiji 1990. godine, u finalu odigranom na "Marakani", bilo je 1:0 za Nemce protiv Argentine. Razlika je što je pobednik rešen nakon produžetaka, a strelac je bio Mario Gece.


Karte za finalni meč skočile su za 500 odsto na crnom tržištu u odnosu na utakmice u grupnoj fazi.