01.05.2024.

19:10

Foto: profimedia

Sport

Dan kada nas je napustio Štraus sa Grbavice! Dve godine od smrti Ivice Osima (FOTO/VIDEO)

Od tog momenta dan rada - 1. maj, nikada neće biti isti. Svako kome fudbal znači makar koliko i crno ispod nokta, dok bude okretao poslednju turu ćevapa ili čekao da se uprži paprika govoriće da je na današnji dan otišao jedan od najvećih fudbalskih radnika koje je imala Jugoslavija.

I, za razliku od mnogih iz tog doba, a nakon raspada bivše države, Ivice Osima se niko ne odriče. Bio je sinonim jedinstva. Bio je slika i prilika Titove Juge - obožavan i voljen na svakom od 255.804 kilometara kvadratnih, bez obzira na veru i naciju. 

Informer

 

Tako je ostalo i sada - dve godine nakon njegovog tihog odlaska. Ivica Osim nas je napustio, iako u 81. godini - prerano, nakon duge bolesi u svom Cirihu. Na jezeru gde je proveo poslednje godine svog života. Razočaran u ono što je ostalo od države u kojoj je rođen, od njegovog Sarajeva, Grbavice, Beograda... 

U vreme kada je fudbal bio igra fizikalija i snage, Osim je uneo novitete. Sa gotovo 190 santimetara, popularni Švabo - kako su ga nazvali zbog izrazito plave kose, igrao se po zelenim poljanama. Uživao u jurnjavi za bubamarom, a svojim potezima mamio osmehe kako svojih navijača, tako i rivala. 

Štraus sa Grabice debitovao je za svoj Željezničar sa samo 18 godina, a narednu deceniju žario je i palio u plavom dresu. Odigrao je 465 utakmica i postigao 186 golova. Za mnoge, bio je i ostao najbolji fudbaler u istoriji Jugoslavije. 

Informer

Ivica Osim sa sinom Amarom

"Osim prolazi jednog, drugog, trećeg igrača, dribla Ivica Osim, dribla i dalje... Poštovani slušaoci, dok Osimu ne oduzmu loptu da proverimo rezultate na ostalim stadionima", rekao je jednom prilikom komentator u čuvenoj emisiji "Vreme sporta i razonode" gledajući bravure koje Švabo pravi u dresu Željezničara. 

Put ga je, naravno, kao i mnoge pre njega, odveo u inostranstvo. Sarajevo je zamenio Strazburom, potom i Valensijenom, bilo je jasno da mu u Francuskoj fali raja. Grbavica, Željezničar i Jugoslavija. Nažalost, u reprezentaciji je proveo svega pet godina. Mnogi fudbaleri tog doba su zbog odluke da se okušaju na međunarodnoj sceni zauvek ostali bez dresa nacionalnog tima. Tako i Osim koji je za Jugoslaviju od 1964. do 1969. godine odigrao 16 utakmica i postigao osam golova. Za igrača takvog kalibra - premalo.

Kada je shvatio da je vreme za kraj - povukao se. Baš na vreme 1978. godine i odmah uplivao u trenerske vode. Bio je Švabo ispred svog vremena na terenu, a ništa bolji posao nije obavljao ni pored aut-linije. Naravno, trenerski put morao je da počne na Grbavici. Na klupi Željezničara. Osam godina je Ivica Osim predvodio svog Želju. Jedan od najvećih uspeha u istoriji sarajevskog velikana režirao je 1985. godine, kada je stigao do polufinala Kupa UEFA. Nakon poraza od Videotona, krcata Grbavica dočekala je mađarski klub. Bilo je bajkovito sve od 87. minuta kada je 30.000 ljudi jednim potezom utišao Ćuhai i odveo Mađare na megdan Real Madridu. 

Informer

Osim u društvu Mišela Platnija

Godinu dana kasnije - Osim je rešio da ode. Stigao je poziv Fudbalskog saveza, a Švabo je iste sezone preuzeo reprezentaciju. Jugoslaviju je uspeo da odvede na Svetsko prvenstvo u Italiju 1990. godine. Nacionalni tim tada je ostvario najbolji plasman u istoriji - peto mesto. Jugoslavija je prošla grupnu fazu, potom eliminisala favorizovanu Španiju u osmini finala, da bi nas na narednom koraku uz mnogo sreće eliminisala Argentina. U regularnom delu utakmice pobednika nije bilo, a "gaučosi" su u polufinale otišli usled boljeg izvođenja panala. 

Mundijal u Italiji bio je dovoljan znak da Jugoslavija može mnogo. Sve snage bile su usmerene na 1992. godinu i Evropsko prvenstvo u Švedskoj. Naša reprezentacija prošetala se kroz kvalifikacije, stigla u Stokholm, a onda zbog početka rata dobila zabranu da nastupa na kontinentalnoj smotri.

Informer

Dragan Džajić i Ivica Osim

Devastiran dešavanjima u Jugoslaviji, Ivica Osim odlazi sa kormila reprezentacije. Leta 1991. godine, Ivica Osim dobija poziv Partizana i dolazi u Humsku. Legendanrni Švabo preuzeo je crno-bele i vodio ih uporedo sa reprezentacijom. Plan beogradskog kluba bio je da se u narednim godinama zajedno sa Zvezdom bore na najvećoj evropskoj sceni.

Počelo je bajkovito - Osim je Partizanu 1992. godine doneo Kup, postavio temelje modernog kluba, a onda - takođe zbog rata, rešio da napusti zemlju i sreću potraži u Grčkoj. Već u prvoj godini na klupi Panatinaikosa Štraus sa Grbavice "zelenima" donosi prvi trofej, ali iz Atine odlazi razočaran rezultatom u drugoj godini koju je okončao kao drugi, sa bodom manje u odnosu na AEK. 

Informer

 

Nekololiko meseci kasnije - Ivica stiže u Šturm. Sve drugo je istorija... Koliko je Švabo zadužio sve građane Graca dovoljno govori podatak da punu godinu traju pritisci na gradske glavešine da je vreme da jedan Bulevar ponese ime po slavnom treneru. 

Na klupi Šturma zadržao se osam godine, dva puta je bio šampion Austrije, a klubu je doneo i dva učešća u Ligi šampiona. Ipak, u potrazi za uhlebljenjem Osim odlazi iz Graca put dalekog Istoka na klupu Džef junajteda.

Informer

Ivica Osim sa reprezentacijom Japana

Tri godine je Švabo bio trener čibanskog velikana kada je dobio ponudu koja se ne odbija i preuzeo reprezentaciju Japana. Već u prvoj godini ostvario  je zapažen rezultat sa "samurajima" i odveo ih do polufinala Azijskog kupa. Samo četiri meseca nakon turnira - u novembru 2007. godine, Švabo je doživeo moždani udar i rešio da se povuče iz fudbala. 

Štraus sa Grbavice je nesumnjivo bio nadahnuti intelektualac, knjiga znanja i fudbalski mađioničar. Napustio nas je pre tačno dve godine, a svi oni kojima fudbal znači makar koliko i crno ispod nokta, dok budu okretali poslednju turu ćevapa setiće se Ivice Osima.