06.08.2021.

06:15 >> 08:13

AMERIKANKE IPAK PREJAKE! Srbija će se boriti za BRONZU u Tokiju

Srpske košarkašice su pružile mnogo veći otpor Amerikankama nego što to rezultat govori, ali jednostavno je reprezentacija SAD sastavljena od najboljih svetskih igračica i tu nema pomoći.

Nekoliko uvodnih minuta je proteklo u ravnopravnoj borbi, a onda su sredinom uvodne četvrtine Amerikanke počele da se odlepljuju. Do prve dvocifrene prednosti su stigle u osmom minutu kada su povele sa 19:8, a na kraju prve deonice je rezultat bio 25:12.

Tokom većeg dela druge četvrtine razlika se nije preterano menjala, a u poslednja dva minuta su američke košarkašice "dodale gas" i umesto sa pristojnih -12, Srbija je na poluvreme očas posla otišla sa 18 poena zaostatka (41:23).

Amerikanke su i na startu drugog poluvremena nastavile da igraju kao u transu, pa su sredinom treće četvrtine došle do tada maksimalnih +25 (51:26). Međutim, tada je usledila strahovita serija Srbije od 13:2 koja je nažalost prekinuta u poslednjih 40-ak sekundi trećeg perioda sa pet vezanih poena reprezentacije SAD, pa je rezultat uoči završnih deset minuta bio 58:39.

Poslednju četvrtinu su Amerikanke otvorile serijom 8:0 i posle toga više nije bilo povratka za Srbiju. Do kraja meča je Marina Maljković odlučila da glavne igračice odmori za borbu za bronzu, a a ostale devojke su uspele samo da koliko-toliko iblaže poraz. Na kraju, konačan rezultat je bio 79:59 za Sjedinjene Američke Države.

Najzaslužnije za pobedu SAD bila je Britni Griner sa 15 poena i 12 skokova, a dabl-dabl je ostvarila i Brijana Stjuart sa 12 koševa i deset uhvaćenih lopti. Takođe, veoma raspoložena je bila i Čelsi Grej koja je ubacila 14 poena.

U taboru Srbije se istakla Ivon Anderson sa 15 poena, a posle nje je najviše ubacila Maja Škorić (9).

U drugom polufinalu, koje se igra od 13 časova, sastaju se domaćin Japan i Francuska, a poraženi iz tog meča će biti rival Srbiji u borbi za bronzu.

Srbija - SAD 59:79 (12:25, 11:16, 16:17, 20:21)

DVORANA: Saitama Super Arena

SUDIJE: Antonio Konde (Španija), Jung Ju (Kineski Tajpeh), Andreja Silva (Brazil)

SRBIJA: Vasić 4, Čađo 6, Jovanović, Bruks 5, Butulija 8, Crvendakić 2, Anderson 15, Stanković, Dabović, Škorić 9, Dugalić 4, Krajišnik 6. Selektor: Marina Maljković.

SAD: Lojd 4, Digins, Bird 8, Etkins 4, Grej 14, Vilson 9, Stjuart 12, Kolijer 5, Taurazi, Fauls 2, Čarls 6, Griner 15. Selektor: Mišel Daun Stejli.

Tok meča

Četvrta četvrtina

Kraj! Utakmica je završena rezultatom 79:59.

40. minut - Raspucale su se u poslednjem minutu košarkašice oba tima, a prednjači Maja Škorić koja je ubacila još četiri poena.

39. minut - Maja Škorić opet pogađa dva slobodna bacanja, a trojku za SAD daje Kolijer, pa je rezultat 75:53.

38. minut - Kolijer je dva puta precizna sa linije penala, a za Srbiju Škorić kompletira 2+1 za 70:49. Posle toga je i Etkins ubacila dva penala.

37. minut - Dajana Butulila rešava kontru, Srbija smanjuje na 68:46.

36. minut - Anđela Dugalić lagano polaže u kontri za 68:44.

35. minut - Saša Čađo pogađa trojku, ali je na drugoj strani Grej ponovo bila sigurna za dva. Rezultat je 68:42 za SAD.

Detalj sa meča u Tokiju

34. minut - Naše košarkašice ne mogu ništa da pogode, a na drugoj strani Grej pogađa opet za dva (65:39). Marina Maljković još jednom traži minut pauze. Posle tajm-auta je Grajner pogodila jedno slobodno bacanje za 66:39.

32. minut - Grej pogađa trojku za 63:39.

31. minut - Grajner pogađa uz faul, ali je potom bila neprecizna sa linije penala, pa je rezultat 60:39.

Treća četvrtina

Kraj četvrtine! Amerikanke vode 58:39, ali ostaje žal što su vezale pet poena u poslednjih 40 sekundi.

30. minut - Seriju Srpkinja je prekinula Stjuart sa dva pogođena penala, a potom je i Grej bila precizna za tri.

29. minut - Trojka Ivon Anderson, pa polaganje Butulije za 53:39! Ovo je već ozbiljna serija Srbije (13:2)!

Ivon Anderson u prodoru

28. minut - Nastavlja se mini-serija Srbije, Anđela Dugalić smanjuje razliku na ispod 20 poena, rezultat je 53:34.

27. minut - Novi poeni Tine Krajišnik, ali na drugoj strani sa dva poena uzvraća njena imenjakinja Čarls - 53:30. U nastavku je Ivon Anderson pogodila dva bacanja za 53:32.

26. minut - Marina Maljković je zatražila tajm-aut pri rezultatu 51:28 za SAD.

25. minut - Lagano polaganje za Stjuart u kontri, a na drugoj strani Tina Krajišnik lepo pogađa za 51:28.

23. minut - I Stjuart je sigurna za dva, ali onda Jelena Bruks trojkom prekida seriju rivala. Međutim, Grajner je zatim opet postigla dvojku za 49:26.

22. minut - Sjajna kombinacija Amerikanki, Grajner pogađa na kraju za 45:23.

Grajnerova igra sjajan meč

21. minut - Odmah na startu drugog poluvremena Vilson pogađa za dva i Amerikanke po prvi put imaju 20 poena prednosti, rezultat je 43:23.

Druga četvrtina

Poluvreme! Srbija u velikom zaostatku, SAD vodi 41:23.

19. minut - Lojd i Grajner pogađaju dvojke za maksimalnih +16 (37:21).

18. minut - Duga dvojka za Ivon Anderson, razlika je na kratko opet bila jednocifrena, ali je na drugoj strani Vilson kompletirala 2+1, pa SAD vodi 33:21.

17. minut - Sonja Vasić pogađa o tablu sa distance i smanjuje na 30:19, a nakon što je lopta otišla u aut Marina Maljković je zatražila minut odmora.

Sonja Vasić i Dijana Taurazi

15. minut - Britni Grajner sigurna u šutu za dva, 30:17 za SAD.

14. minut - Bird pogađa trojku za duplo vođstvo od 28:14. Ipak, Čađo uzvraća istom merom za 28:17, što je prva trojka Srbije na meču.

13. minut - Čak 136 sekundi se čekalo na prvi koš u drugoj deonici, a postigla ga je Ivon Anderson koja je u seriji - Srbija smanjuje na 25:14.

Prva četvrtina

Kraj četvrtine! SAD vodi rezultatom 25:12 nakon što su Lojd i Anderson pogodile po dvojku!

10. minut - Novi pogodak Ivon Anderson kojim je Srbija došla do dvocifrenog broja poena, 23:10 za SAD.

Nezaustavljiva Ivon Anderson

9. minut - Sada je Stjuart vezala četiri poena i Amerika vodi 15 razlike - 23:8.

8. minut - Sjajan prodor Ivon Anderson i pogodak kojim je smanjila na 15:8. Međutim, na drugoj strani Tina Čarls vezuje četiri poena, pa SAD vodi 19:8.

7. minut - Bird dalekom dvojkom i Stjuart laganim pogotkom donose Amerikankama +9 (15:6), a Marina Maljković traži tajm-aut.

6. minut - Vilson je dva puta pogodila slobodno bacanje, ali je na drugoj strani Sonja Vasić bila precizna sa zicera za 11:6.

4. minut - Posle gledanja snimka, sudije su svirale nesportski faul Jeleni Bruks. Grajner je dva puta bila precizna sa linije penala, a potom je realizovala i zicer posle dobrog napada svog tima, SAD vodi 9:4.

Detalj sa meča

3. minut - Sjajan napad Srbije i pogodak Tine Krajišnik, ali na drugoj strani Vilson uzvraća istom merom, pa SAD ima prednost 5:4.

2. minut - Su Bird pogađa trojku, Amerikanke vode 3:2.

1. minut - Sjajan specijal iz auta, Srbija vodi 2:0 pogotkom Jelene Bruks.