16.09.2022.

19:30

TRILER U BERLINU PRIPAO FURIJI! Finale Evrobasketa Francuska - Španija! (VIDEO)

Nemačka je bolje ušla u meč i napravila seriju 4:0 na početku, kojom je pobegla na 8:4, ali su Španci preko Vilija Ernangomeza i Lorenca Brauna odmah odgovorili i preuzeli kontrolu.

Pogađao je bivši košarkaš Zvezde, potpomognut asom Nju Orelansa, te je Španija držala rezultatski egal, a u finišu ovog dela igre otišla na šest poena razlike (27:21), da bi Lo u poslednjoj sekundi trojkom uz zvuk sirene omogućio Nemcima da sa -3 uđu u drugi kvartal.

Španija je drugu četvrtinu otvorila serijom 6:0, zahvaljujući uzastopnim trojkama Rudija Fernandeza, koji je tada odveo Furiju na prvu osetniju prednost (33:24).

Kada je u 16. minutu na semaforu stajalo 32:41 u korist Crvene furije, zabrinuli su se navijači u Berlinu, a onda je na scenu stupio Denis Šreder. Uz veliku pomoć Obsta, koji je pogađao ključne trojke, Nemačka je serijom 14:0 uspela da stigne do preokreta i sada ona dođe na sedam koševa viška (51:44).

Nemci su treću četvrtinu otvorili serijom 4:0, da bi Španci uzvratili poenima Dijaza i trojkom Brauna, pa su novom serijom 0:9 stigli do preokreta (55:56).

NEMAČKA - ŠPANIJA 91:96 (24:27, 27:19, 20:19, 20:31)

Olimpijska dvorana, Berlin. Sudije: Ademir Zurapović, Boris Krejić, Kerem Baki.

NEMAČKA: Lo 9, Gifaj, Vejler-Bab 4, Vojtman 2, Vagner 15, Tajs 10, Šreder 30, Boterman, Holac, Timan 6, Obst 15, Zengfelder.

ŠPANIJA: Braun 29, Pradilja 4, R. Fernandez 6, Lopez Arostegi 7, H. Fernandez, Brizuela 5, Dijaz 10, Saiz 2, V. Ernangomez 16, Garuba 4, H. Ernangomez 13, Para.

Ipak, Franc Vagner i Denis Šreder nisu dali da se situacija otme kontroli, te su brzim poenima vratili vođstvo na stranu domaćina (65:61).

U finišu ove deonice, Nemci su preko Šredera i Tajsa prvi put stekli dvocifrenu prednost na meču (71:61), ali su izabranici Serđa Skariola novom serijom 0:4 u poslednji kvartal ušli sa šest poena zaostatka.

Iako su u poslednju četvrtinu ušli sa vođstvom, Panceri su dozvolili Špancima da preko Brauna i trojkom Ernangomeza stignu do izjednačenja u 34. minutu (77:77).

Nastala je prava drama u Berlinu, Španija je novom serijom 8:0 stigla do preokreta (77:79),  koji je uvećao Ernangomez (77:81). Usledili su promašaji Nemaca i mirna ruka zakucavanjem Ernangomeza (77:83).

Usledio je trojkaški obračun Obsta i Brauna, a potom i dramatična završnica, koja je pripala Špancima. Furija će igrati u finalu protiv Francuske!

Skariolov tim je do finala vodio fenomenalni Lorenco Braun sa 29 poena, 6 asistencija i dva skoka, pomogla su mu braća Vili i Huančo Ernangomez, koji su meč završili sa 16, odnosno, 13 koševa, dvocifren je bio i Alberto Dijaz sa 10 poena.

Ni 30 poena fantastičnog Denisa Šredera nisu pomogla domaćinu da ponovi uspeh iz 2005. i plasira se u finale, dok će i posle 29 godina zlatna medalja ostati nedosanjan san za Pancere. Na visini zadatka bili su Vagner i Obst sa po 15 koševa, dok je Tajs meč završio sa 10 poena.

Finale Evrobasketa između Španije i Francuske igra se u nedelju od  20.30 časova, dok će Nemačka i Poljska u brobi za bronzu od 18,00.

ČETVRTA ČETVRTINA

KRAJ UTAKMICE, ŠPANIJA JE U FINALU REZULTATOM 96:91.

40. minut - Posle trojke Loa, zakucava Ernangomez za kraj utakmice!

Dva bacanja realizovao je Vili Ernangomez i povećao na 94:88..

Novi poeni za Brauna sa penala, vodi Španija 92:86, ali Vagner pogađa 92:88.

Trojka Loa, Nemačka smanjuje 86:90. Vili Ernangomez je sa penala pogodio oba puta 83:90. Obst pogađa trojku, smanjuje na 83:88.

Lorenco Braun pogađa slobodna bacanja 80:88 i praktično rešava sve dileme. Težak posao je pred Pancerima.

39. minut - Braun je promašio trojku, onda i Tajs na drugoj strani greši, ispala mu je lopta iz ruku.

38. minut - Huančo Ernangomez promašuje trojku, a Dijaz pravi faul u napadu, lopta je za Pancere.

37. minut - Ernangomez zakucava za 77:83, ali Obst odgovara trojkom 80:83! Vraća trojku Lorencooooooo Braun 80:86.

36. minut - ERNANGOMEEEEEZ!!! Na asistenciju Garube, Ernangomez vodi Španiju na +4 (77:81)!

35. minut - Braun je bio kratak za dva poena, Španci nisu iskoristili napad, ali ni Vagner ne pogađa za tri. Garuba na kraju sa slobodnih bacanja prekida seriju promašaja i donosi Furiji vođstvo 77:79.

34. minut - Dijaz pogađa 77:74, a onda trojkaaaaaaaaa Ernangomeza za izjednačenje 77:77! Tajm-aut za Nemačku!

33. minut - Dijaz se razigrao, pogađa za Furiju 75:70, ali vrhunska partija Šredera i njegov 30. poen za 77:70. Ipak, brzo Braun vraća 77:72.

32. minut -Vagner u poslednjoj sekundi napada postiže poen za 75:68, Skariolo besni na Ernangomeza zbog loše odbrane.

Auuuu kakva rampa Garube za Šredera, koji je bio u prodoru.

31. minut - Vagner pogađa kod Nemačke, Nemačka vodi 73:68.

31. minut - Trojkaaaaaaaaaaa za Španiju na početku poslednje deonice, postiže je Dijaz za 71:68.

TREĆA ČETVRTINA

30. minut - Braun poentira za dva 71:65, potom Vagner maši za tri, a Lorenco Braun i Rudi Fernandez nisu bili precizni kod Španaca, pa je ostalo pred poslednjih deset minuta 71:65.

Garuba sa "penala" pogađa oba puta i smanjuje vođstvo domaćina na 71:63.

29. minut - Promašio je Šreder za tri, ali je Timan pod košem skočio i ispravio njegovu grešku 71:61. Prva dvocifrena prednost za neku reprezentaciju u polufinalu.

28. minut - Promešao je špansku odbranu Denis Šreder i odveo Nemačku na +8, vode Panceri 69:61.

Posle tajm-auta koji je zatražio Serđo Skraiolo, Vajler-Bab pogađa 67:61.

27. minut - Razigrao se Franc Vagner, njegovi novi poeni za preokret Nemačke 62:61. Sada i trojka Šredera, idu Panceri na +4 65:61.

26. minut - Vagner pogađa trojku i smanjuje 60:61.

25. minut - Ernangomez sa zvukom sirene na isteku napada pogađa trojku 57:61.

24. minut - Šreder prekida seriju Španije 57:56, ispod koša Nemačke Bradilja poentira 57:58.

Dijaz je poentirao pod faulom za izjednačenje i imaće slobodno bacanje 55:55. Pogađa i dodatno bacanje, vodi Španija 55:56.

23. minut -Dijaz pogađa preko Tajsa 55:50, a Braun odgovara trojkom 55:53, odmah tajm-aut za Nemce.

22. minut - Braun je prekinuo seriju 4:0 Nemaca, sada je 55:48, a Tajs pravi grešku u koracima i lopta je ponovo za špansku selekciju.

Denis Šreder

21. minut - Šreder pet od pet sa penala, stiže do 21. koša, a Nemačka vodi 55:46.

Nemci su imali prvi napad, a Obst je našao Tajsa ispod koša za njegov osmi poen 53:46.

Počelo je drugo poluvreme.

DRUGA ČETVRTINA

Kraj prvog poluvremena, Nemačka - Španija 51:46.

20. minut - Smanjuje Španija 51:46 preko Saiza.

20. minut - OOOOOBBBBSSSTTT!!! Sa osam metara pogađa trojkuuuu, i vodi Nemačku na 51:44.

19. minut - Timan sa bacanja oba puta precizan 48:44. Pre toga, Braun trojkom prekida seriju 14:0 Nemaca, sada je 46:44 u korist domaćina. Lorenco je sa 11 poena prvi dvocifreni u Španiji.

18. minut - Još jedna trojka za Nemce, postiže je Obst, ide domaćin na pet razlike 46:41. Panceri su u strašnoj seriji 14:0. Bilo je 32:41.

18. minut - Delirijum u Berlinu, Šreder sjajno pogađa uz faul, Nemačka vodi 42:41. I dodatno bacanje, za njegov 19. poen, prednost Pancera 43:41.

17. minut - Vejler Bob pogađa sva tri penala zbog tehničke Brauna za 38:41, a onda Obst pogađa dvojku i samo je jedan razlike 40:41.

Posle greške Huanča Ernangomeza da uposli Garubu, trojkooooom vraća Timan 35:41, a onda i nesportska lična za Lorenca Brauna. Tajm-aut za Španiju.

16. minut - Ponovo Šreder oba puta precizan sa penala 32:39, na drugoj strani Ernangomez zakucava na dodavanje Garube za 32:41.

16. minut - Šreder pogađa za 30:37, kod Furije precizan Lorenco Braun 30:39, ne da Španija devet razlike.

15. minut - Lopez Arostegi ispravlja promašaj Garube za 28:37, vodi Španija, a onda Tajs pravi faul u napadu.

14. minut - Vagner pogađa za 26:33, da bi uzvratio Huančo Ernangomez 26:35. Potom i Timan oba puta sa bacanja poentira 28:35.

13. minut - RUDIIIIIIIIIIII!!!! Druga vezana trojkaaaaa za Fernandeza, koji vodi Skariolov tim na najvećih 9 razlike, sada je 33:24.

12. minut - Mamadu Lo promašuje trojku na drugoj strani, a Nemci su u ovom minutu imali čak četiri napada, međutim, nijedan nisu iskoristili i lopta je za Špance.

11. minut - Trojkaaaaaaaaaaaaa za Španiju, postiže je Rudi Fernandez 30:24 vodi Furija.

PRVA ČETVRTINA

10. minut - Brizuela pogađa trojku 27:21 za Španiju, a onda sa zvukom sirene Lo uzvraća istom merom 27:24, kakav poen sa pola terena!

10. minut - Brizuela poentira 24:21, ide Furija na tri razlike, do kraja prve deonice je još 30 sekundi.

9. minut - Odlično zakucavanje Ernangomeza, vodi Španija 22:21.

8. minut - Bradilja je precizan 20:18, a onda Šreder iz velike daljine trojkaaaaaaaa 21:20 za Nemačku.

8. minut - Šreder dva puta pogađa i izjednačava na 18:18, posle poena Lorenca Brauna koji je Španija povela 18:16.

7. minut - Grešku u koracima pravi Ernangomez, na terenu je prvi put Rudi Fernandez.

6. minut - Trojka Loa za Nemce i izjednačava 14:14, nešereno je. Na drugoj strani Lorenco Braun pogađa sa distance 16:14.

5. minut - Ispravlja se Lorenco Braun i dovodi Španiju u vođstvo 9:8, ali odgovara Šreder 10:9. Sada trojkom odgovara Furija preko Lopeza Arostegija 12:10. Tajs pogađa jedan penal i smanjuje na 12:11, a Ernan Gomez povećava na 14:11.

4. minut - Braun promašuje trojku, kao i Nemci na drugoj strani.

3. minut - Pogađa Vili i "penal" sada je 8:7 za Nemačku.

3. minut - Vili Ernangomez pogađa uz faul, imaće i dodatno bacanje 8:6.

3. minut - Lep prodor i polaganje Franca Vagnera za 8:4, Nemačka pravi 4:0 seriju.

2. minut - Lopez Arostegi pogađa za 4:4, ali uzvraća Vojtman 6:4.

2. minut - Lagani poeni za Vajsa 4:2, na dodavanje Šredera.

1. minut - Uzvraća Ernangomez i izjednačava na 2:2.

1. minut - Šreder postiže prve poene na utakmici, Nemačka vodi 2:0

1. minut - Utakmica je počela, Nemačka ima prvi napad.

Meč je počeo.

20.26 - Bivši igrač Zvezde i reprezentativac Španije Lorenco Braun je prvi igrač koji od Evrobasketa 1995. godine ima dabl-dabl učinak na svakom meču ovogodišnjeg Šampionata.

20.25 - Utakmica uskoro počinje.

20.20 - Španci su takođe imali četiri pobede i jedan poraz u grupi, koji su doživeli od Belgije. Grupnu fazu su završili na liderskoj poziciji, da bi posle drame izbacili Litvaniju u osmini finala, a potom Finsku posle preokreta u četvrtfinalu.

20.16 - Nemci su u grupnoj fazi doživeli samo jedan poraz, bilo je to od selekcije Slovenije, a takmičenje su završili sa bilansom 4-1. U osmini finala Panceri su eliminisali Crnu Goru, dok su u četvrtfinalu deklasirali favorizovanu Grčku sa Janisom Adetokumbom.

19.30 - Dobrodošli na blog Informera posvećen utakmici polufinala Evropskog prvenstva između Nemačke i Španije.