20.11.2022.

22:22

PREOKRET U STOŽICAMA! Norvežanke svetskoj dodale i EVROPSKU TITULU! Danskoj MALO i +4!

Norvežanke su još tri puta igrale finale, ali su morale da se zadovolje srebrnom medaljom. Ovim trijumfom svetskoj tituli osvojenoj prošle godine u Španiji, dodale su i evropsko najsjanije odličje.

Danska se nakon 18 godina vratila na pobedničko postolje, a posljednji trofej osvojila je 2002. protiv upravo Norveške. Dankinje su bile Šampionke Evrope i 1994. i 1996. godine.

Iako je imala ubedljivo vođstvo u prvom poluvremenu (15:12), koje je u nastavku išlo i na maksimalnih četiri gola razlike (22:18), Danska nije uspela da sačuva visoku prednost.

Norveška je gubila više od 50 minuta, a onda rivalkama dozvolila u završnici da postigne samo još tri pogotka, naspram devet koliko su dale i rešile meč u svoju korist.

detalj sa finalnog meča

U 53. minutu Norveška je sa dva vezana pogotka preokrenula i povela 24:23. Samo četiri minuta kasnije, najbolja igračica na šampionatu Rejnštad je pogodila za 26:24, a tačku na meč stavila Oftedal.

Nora Merk je predvodila Norvežanke sa osam pogodaka, na drugoj strani šest golova dala je Burgard.

Bronzano odličje osvojila je Crna Gora pobedom u meču za treće mesto protiv Francuske 27:25 posle produžetka. Zanimljivo da su i finalni i duel za bronzu završeni istim rezultatom.

Krilo crnogorske reprezentacije Jovanka Radičević izabrana je u idealni tim šampionata.