08.02.2023.

14:25

Foto: printscreen

Sport

POZNATI OBAVEŠTAJAC BOŽIDAR SPASIĆ OTKRIVA ZA INFORMER: Srpski sportisti su špijuni nižeg reda

Srpski sportisti i treneri oduvek su bili špijuni i saradnici Službe državne bezbednosti, tvrdi poznati obaveštajac Božidar Spasić.

Prema njegovim rečima, niko od njih nije bio visoko pozicioniran kao Karsten Linke, nemački fudbalski trener koji je bio u vrhu nemačkog BND-a dok nije otkriveno da je radio kao kontraobaveštajac za Ruse.

Špijunirali čelnike

Zadatak sportista bio je da prenesu službi šta rade i govore ministri, političari, policajci i generali iz klupskih uprava
Božidar Spasić

Spasić ističe da je srpska služba oduvek koristila sportiste kao svoje doušnike i da takvi slučajevi verovatno postoje i dan-danas. Najčešće se radi o fudbalerima i fudbalskim stručnjacima, ali ništa manje nisu zastupljeni i u drugim sportovima.

Ima ih i sad

Kako kaže Spasić, njihov zadatak uglavnom je bio prenošenje informacija.

- Kada je u pitanju naša zemlja, bilo je određenih sportista i trenera, naročito u fudbalu, koji su radili kao saradnici Službe državne bezbednosti. Uglavnom su vodili računa o tome kakva je atmosfera u reprezentaciji i uopšte u fudbalu. Bili su angažovani da saznaju da li možda neka strana služba želi da vrbuje nekog našeg fudbalera, ima li možda neko neprijateljski stav, da li želi da prebegne u drugu državu... Ipak, nisu dobijali visoko rangiran zadatak, kakav je imao uhapšeni nemački trener - poručuje Spasić za naš list.

Poznati obaveštajac kaže da su među špijunima bili neki vrlo poznati sportisti, ali ne želi da otkrije njihova imena jer to je bila i ostala tajna. Svako od njih praćen je duže vreme i biran je nakon izuzetno detaljnih provera.

Informer

Božidar Spasić



- Sportisti koji su radili kao obaveštajci uvek su pre putovanja u inostranstvo dobijali instrukcije. Zadaci su im bili da obaveste službu ako primete nešto što bi moglo da bude od značaja, da odnesu neku pošiljku, kovertu u hotel ili slično. Zadatak sportista bio je i da prenesu službi šta rade i govore ministri, političari, policajci i generali iz klupskih uprava. Toga je bilo i biće. Događalo se da su i neki poznati fudbaleri, iz starijeg doba, bili vrlo lojalni saradnici službe i da su obavljali neke periferne poslove. Naravno, ko su oni tačno, ostaće tajna - dodaje Spasić.

Karan: Nisu ni svesni da rade za službu

Potpukovnik Kontraobaveštajne službe u penziji Ljuban Karan otkriva da su neki sportisti radili kao špijuni a da nisu bili svesni toga.

- Sportisti su oduvek bili korisni za te vrste poslova. Služba je, naravno, vršila provere da li sportisti ili treneri imaju kapacitet da razumeju obaveštajni rad. Siguran sam da su naše službe koristile svaku mogućnost da dođu do strateški važnih podataka, a da su među doušnicima bili i sportisti. Hipotetički, moguće je da i danas neko radi za službu. Obaveštajni virtuozi mogu da iskoriste sportistu kao izvor informacije a da sportista toga nije ni svestan - otkriva Karan.


S druge strane, nekadašnji načelnik policije Marko Nicović kaže da su obaveštajne službe često birale naše sportiste iz inostranih klubova za svoje doušnike.

- Obaveštajne službe širom sveta pronalaze svoje izvore informacija na razne načine, pa između ostalog koriste prednosti koje imaju sportisti. Imate pojedine sportiste i trenere koji su gastarbajteri i koriste se u tu svrhu. Svaka služba koristi svoje ljude koji imaju prodor na druge teritorije i druge zemlje. Stara Jugoslavija je imala jak obaveštajni aparat zahvaljujući sportistima. Moguće da Srbija i danas koristi sportsku dijasporu za te potrebe - ističe Nicović.

Umeće skrivanja

On dodaje da je špijun obično onaj atleta na koga se najmanje sumnja.

- Ako čujete od drugih ljudi da je neko špijun, onda budite uvereni da on to nije. Pravi špijuni odlično znaju da sakriju za koga zapravo rade. Povodom toga, moguće je da i danas neko od naših sportista ili trenera radi kao obaveštajac - zaključuje Nicović.