15.03.2024.

16:28

Foto: informer/starsport

Sport

Partizan "odskočna daska" za NBA: Tristan nije prvi, a ni poslednji!

"Parni valjak" se od davnina smatra jednom od najuspešnijih i najpoznatijih škola košarke, koja decenijama "izbacuje" velike talente u Evroligu i NBA.

Odlazak Vukčevića u Vizardse za koje je ovog leta nastupao u Letnjoj ligi, još jedan je dokaz da se u crno-belom i dalje radi na razvitku mladih igrača. 

Informer

Vukčević u dresu Partizana

Možda najpoznatiji primer je selidba Vlade Divca iz Beograda u Los Anđeles Lejkerse 1989, kao 26. pik prve runde.

Sjajni centar, rodom iz Prijepolja je najbolje košarkaške dane proveo u najjačoj ligi sveta, gde je sa mnogo uspeha igrao i za Šarlot Hornetse i Sakramento Kingse.

Putem Sjedinjenih Američkih Država krenuo je i njegov saigrač iz tog perioda, Žarko Paspalj, mada se legendarni "palja" nije naigrao u San Antoniju. Nastupio je samo 28 puta u dresu "mamuza", a prosečno je provodio 6,5 minuta po utakmici.

Informer

Divac u dresu Kingsa

Još jedan igrač kojeg je dobra igra u crno-belom "preporučila" Amerikancima je Nenad Krstić, kojeg su Nju Džersi Netsi izabrali kao 24. pika prve runde 2004. godine.

Iako je ostavio traga u timu koji ga je draftovao, na put još uspešnije karijere isprečila se povreda kolena.

Popularni Krle je potom zadužio opremu Oklahoma siti Tandera i Boston Seltiksa, da bi poslednje sezone odigrao u CSKA i Efesu.

Informer

Krstić tokom nastupa za Nju Džersi

Boravak u NBA i potencijalno plodonosnu karijeru povreda kolena prekinula je i Kosti Peroviću.

On je za "parni valjak" nastupao od 2002. do 2007, da bi potom zaigrao za Golden Stejt Voriorse.

Pomenuti problemi sa kolenom, kao i stalne promene u igračkom kadru primorale su ga na igru u Razvojnoj ligi. Povratkom u Evropu obukao je dres Valensije, a zatim i Barselone.

Ranih 2000-ih još jedan centar iz Partizana postao je novo lice u NBA, a to je bio Ratko Varda.

Za njega su se Pistonsi opredelili 2001. godine, iako nije bio izabran na draftu.

Ruku na srce, nije se pronašao u tamošnjem stilu igre, pa je ime izgradio nastupajući za velike klubove u Evropi.

Informer

Varda u Real Madridu

Nešto kasnije, tačnije četiri godine (2010), "leteći Čeh" je pokupio simpatije "grobara" i sa velikim očekivanjima zaputio se u Vašington Vizardse.

Naravno, reč je o Janu Veselom. Ogromna su očekivanja bila pred njim, pošto su čelni ljudi "čarobnjaka" birali krilnog centra sa visoke šeste pozicije.

Na obostranu žalost, Veseli se u NBA nije proslavio i nakon tri godine, vratio se u Evroligu, gde i dan danas važi za jednog od najboljih igrača.

Informer

Veseli kao član Vizardsa

Poseban primer je Dante Egzum.

Australijanac je mnogo pre Partizana viđen kao "taj" igrač, koji bi mogao da oblikuje franšizu, ali se to nikad nije obistinilo.

Posle perioda "kaljenja" u Razvojnoj ligi i traženja svoje igre, dolaskom u crno-bele potpuno je procvetao, zaigrao na prepoznatljivom nivou i u velikom stilu se vratio u NBA ligu.

Tamo služi kao pomoć Luki Dončiću u Dalas Maveriksima i sve je izvesnije da će do kraja karijere nositi dres tima iz najjače lige sveta.