10.03.2022.

07:32

Foto:

Srbija

DA NE BUDEMO IGRAČKA U RUKAMA VELIKIH! Izbor Vučića za predsednika znači slobodu i stabilnost, OVO SU IZBORI KOJI ODLUČUJU O SUDBINI SRBIJE!

Ovo u intervjuu za "Novosti" kaže Goran Vesić, zamenik šefa izbornog štaba SNS, član Predsedništva ove stranke i zamenik gradonačelnika Beograda, koji očekuje veliki odziv na biralištima 3. aprila:

- Jedan od stubova i poruka naše kampanje je da Aleksandar Vučić znači mir, stabilnost i slobodu - da je Srbija nezavisna da slobodno odlučuje o svojoj sudbini, a ne da bude igračka u rukama velikih sila i da se kao mnogo puta u istoriji tuđi ratovi vode preko naših leđa, od čega nemamo nikakvu korist, samo štetu. Vreme je da Srbija razmišlja o sebi, a to garantuje izbor Vučića, on je to već pokazao - sa jačanjem države, vojske, ekonomije, naše spoljnopolitičke pozicije. I u tom smislu očekujem da ljudi, s obzirom na zabrinutost koja postoji, u velikom broju izađu na izbore. A kako pokazuju istraživanja, i opredeljenost građana već je veoma visoka, malo je neopredeljenih.

Može li SNS da pređe lestvicu 60 odsto osvojenih glasova sa prošlih izbora, imajući u vidu da sada nema bojkota i da je već prijavljeno 15 lista?

- Siguran sam da će Vučić pobediti u prvom krugu predsedničkih izbora, što neće biti lako, jer nije lako pobeđivati sa natpolovičnom većinom. Očekujem i da posle izbora možemo samostalno da formiramo vlast, kako u republici tako i u svim lokalnim samoupravama gde će se glasati. Sve osim toga, bio bi izborni neuspeh. To očekujemo i za to ćemo se boriti.

Opozicija se uzda u loš rezultat SNS u Beogradu, koji vide kao početak vašeg pada?

- To sam slušao i 2017. pa je Vučić pobedio Sašu Jankovića sa skoro 40 odsto glasova razlike. I na izborima 2014. i 2018. mogli ste da čujete istu priču - da je u Beogradu najveća šansa opozicije, da pad SNS počinje tu, pa smo i na jednim i na drugim izborima ubedljivo pobedili i kao lista imali natpolovičan broj odbornika. Ponavljam, neće izbori biti laki, jer se održavaju u atmosferi najveće nestabilnosti u Evropi posle Drugog svetskog rata. Oni su laki samo za one koji su neradnici, za one koji im ozbiljno prilaze, svaki izbori su teški. Trudimo da dođemo do svakog građanina, da objasnimo našu politiku, zašto treba da daju glas SNS i kakve benefite svaka porodica u Srbiji može da ima od toga.

Informer

I šta konkretno nudite narodu?

- Prvo, 2026. će prosečna plata u Srbiji biti 1.000 evra, u Beogradu u tom slučaju između 1.280 i 1.350 evra, dok će prosečna penzija biti 500 evra. Kada to kažemo, za to imamo kredibilitet, jer je prosečna plata u Srbiji 2012. bila nešto iznad 300 evra. Pre deceniju bilo je oko 27 odsto nezaposlenih žena u Srbiji, danas ih je svega oko 10 odsto, u Beogradu oko šest odsto.

Koliko je realan scenario da opozicija ne prihvati izborne rezultate i da izađe na ulicu?

- Mislim da se takav scenario priprema i da na njemu rade pojedini političari, kao što je Dragan Đilas. Nisam video njegovu stranku u kampanji, da obilaze ljude, pričaju o svom izbornom programu, da kažu da mogu da urade više autoputeva, pruga, fabrika... Umesto toga uglavnom imate otvorene pretnje, čak i istraživačima javnog mnjenja, jer im se ne sviđaju njihovi rezultati. Đilas nudi nekakva svoja istraživanja, preko kojih kreira lažnu sliku javnog mnjenja sa idejom da, kada izgubi izbore, na kojima očigledno nevoljno učestvuje jer praktično nema kampanju, kaže da su ti izbori pokradeni. Znači, imamo deo opozicije koji se ne priprema za dan izbora, nego za dan posle izbora. Naš poziv biračima je da podrže SNS i da tako pokažu da ne žele da nasednu na ovakve scenarije izazivanja nereda u zemlji jer ste izgubili na izborima u kojima ni nemate kampanju. Zato ulažemovelike napore da ne padne senka na regularnost izbora.

Težište kampanje potpuno je pomereno ka ukrajinskoj krizi, koja je glavna tema. Strahujete li da će Zapad pritisnuti Vučića da uvede sankcije Rusiji pre 3. aprila?

- Vučić je na početku izneo principijelan stav Srbije. Ne možemo da opravdamo agresiju na drugu suverenu zemlju, to je protivno međunarodnom pravu. Kada bismo to uradili, opravdali bismo agresiju NATO na SRJ. Bez obzira na naše bratske odnose sa ruskim narodom, mi imamo takođe bratske odnose sa Ukrajincima, to je pravoslavni narod. S druge strane, ne smatramo da su sankcije delotvorno sredstvo međunarodne politike. Vučić je pod pritiscima osam godina i do sada je pokazao da je na njih imun. U Srbiji se vodi srpska politika, ne ni ruska, ni američka, nemačka, turska, već politika u interesu građana. Vučić nikada neće otići u neku ambasadu i, kao neki njegovi prethodnici reći "nemojte da priznate Kosovo do izbora, a posle radite šta hoćete". To se zove licemerna politika, a mi vodimo principijelnu politiku. I to naši zapadni partneri poštuju. 

Informer

ŠAPIĆ I UTEHA

Jeste li funkciju zamenika šefa izbornog štaba SNS doživeli kao utešnu nagradu za to što je Šapić nosilac liste za Beograd i kandidat za gradonačelnika?

- Ukoliko naša lista dobije većinu naši kandidati na izvršnim funkcijama biće birani sa naše liste uz odluke organa stranke. Svi koji poznaju politiku znaju da su izbori najvažnija stvar u životu jedne političke stranke. Zato je posebna čast biti zamenik Vučića i zajedno sa njim voditi našu kampanju. Borim se za svoju stranku i pobedu Vučićeve politike nezavisno od toga da li ću biti na nekoj funkciji ili ne, posle izbora.

KRITIKUJU ME NERADNICI KOJI SPAVAJU DO PODNE

Veoma ste aktivni na društvenim mrežama, na čemu vam zameraju čak i u vašoj stranci, tvrdeći da ih koristite za samopromociju?

- Najbolje bi bilo da se ne promovišem, pa moj posao je da promovišem šta radim. A još je bolje kad mi to pričaju neradnici koji spavaju do podne. Zato sam odlučio da pravim pregled dana na Sićve TV, da ljudi vide koliko aktivnosti dnevno imam. I sad mi neko ko ima jednu aktivnost dnevno, a ja 20, kaže - pa ti se promovišeš. Pa promoviši se ti, prijatelju, niko ti ne brani. Tu vrstu kritike ne prihvatam, jer je to kritika neradnika. Mislim da radim veliki posao za stranku time što sam prisutan na društvenim mrežama, što sam prvi ušao među mlade, u taj prazan prostor, promovišući to što radim i stranačku politiku. To vam je isto kao što su nekad političari između dva rata, Milan Stojadinović, Dragiša Cvetković, išli na vašare i tamo držali mitinge. Bolje da ti dođeš tamo gde su ljudi, nego da ih sakupljaš. A ljudi, pogotovo mladi, danas su na društvenim mrežama.