17.05.2022.

10:11

Foto:

Srbija

BEOGRADSKE DADILJE DIGLE CENU SATNICE! Na bebisiterku se čeka i po nekoliko meseci, a evo koliko sada zarađuju!

Ne samo da nije jednostavno pronaći pravu osobu za ovaj posao, već su potrebni čelični živci i mnogo strpljivosti da se čuvanje dece organizuje tako da svima odgovara, a da pritom ima dovoljno novca u budžetu porodice.

Od stručnosti bebisiterke, broja dece, zahteva roditelja i drugih karakteristika, zavisi i cena koja se danas kreće od 300-400 dinara po satu, do mesečnih plata između 45.000 i 60.000 dinara.

Informer

Slađana Radak, majka troje dece, ima već 10 godina iskustva sa bebisiterkama. Stvari su se u koroni dodatno zakomplikovale zbog zatvorenih vrtića i ograničenih socijalnih kontakata.

- Celo tržište je nekako eksplodiralo. Veća je potražnja, nego što je ponuda. Mi nemamo tu sreću da imamo "baka servis" i u tome smo od samog starta. Suprug i ja imamo poslove i karijere kojima želimo da se bavimo, ali ne na uštrb porodice - kaže Radak za Euronews Srbija.

Bebisiterke ili dadilje traže se preko preporuke, oglasa, privatnih agencija ili u Bebi servisu, čiji je osnivač Grad Beograd.

U Bebi servisu kažu da ne mogu da zadovolje sve potrebe roditelja i da se nekada čeka i po više meseci.

- Ne možemo da zadovoljimo sve potrebe, mi imamo liste čekanja, porodice to znaju, prijavljuju se unapred. Čeka se i par meseci, ponekad i više na dadilju - kaže za Euronews Srbija Ruzmilka Đotunović, direktorka Bebi servisa.

Informer

- Tražimo formalno minimum srednju stručnu spremu, iskustvo u radu, da osoba poznaje određene faze i razvojne karakteristike, da poseduje određene veštine, komunikativnost, da ima afinitete prema tom poslu, i onda takve kandidate i angažujemo - naglasila je Đotunović.

Roditelji kažu da je njima važno da je osoba koju angažuju posvećena deci, odgovorna.

- Važno je da osoba bude fokusirana, da joj misli nisu negde drugde, da dete nije samo neka usputna stavka i da ta osoba ne provodi tu vreme onako - popunjavajući neki svoj angažman. Iz jedne prisutnosti u porodici razvijaju se zaista neki dublji odnosi i ta osoba postaje član porodice - priča Slađana Radak.

Kao i svako tržište u razvoju, i ovo je nedefinisano i zato puno oscilacija. Rešenje je, slažu se svi, u što preciznijem definisanju prava i obaveza, kako porodice, tako i dadilje.

- Postoje državne i privatne agencije, koristili smo usluge obe, ali je sve zaista bilo prepušteno slučaju, da li ćete imati sreće da nađete nekog ko je dobar, ko će da se posveti deci i porodici, neki su davali i više od toga - naglašava Radak. I zahtevi porodica mogu da osciliraju te u Bebi servisu kažu da oni sve ugovore formulišu kroz ugovore.

Osim različitih znanja i veština, vrlo je važno da konkretna porodica i dadilja dele sličan sistem vrednosti, jer se radi o vaspitanju deteta, a danas deca sve više vremena provode sa dadiljama.

Bonus video: