22.05.2022.

19:55

Foto: Informer

Srbija

NEĆE SE VIŠE ZAGAĐIVATI ŽIVOTNA SREDINA! Vesić otkrio koliko novca je uloženo u opštinu Barajevo za preradu otpadnih voda

Obilazeći Barajevo svojom "Pokretnom kancelarijom Gorana Vesića", zamenik gradonačelnika obišao je postrojenje za preradu otpadnih voda u naselju Gaj, koje je pušteno u probni rad.

Gaj je najveće urbano naselje u Barajevo.

- U postrojenje je uloženo je 125 miliona dinara, dakle više od milion evra. Ono pokriva 5.000 recipijenata, odnosno devet litara otpadnih voda po sekundi. Na taj način će kompletne vode koje dolaze iz tog naselja biti prerađivane i u čistom obliku, kako zahtevaju ekološki propisi, biti ispuštene u Barajevsku reku, i tako se više neće zagađivati naša životna sredina - poručio je Vesić.

Informer

On je rekao da je problem Beograda što je oko dve trećine grada pokrivene kanalizacijom i što, sem nekoliko malih fabrika, nema postrojenje za preradu otpadnih voda.

Sva naša kanalizacijam, navodi Vesić, neprerađena odlazi u Savu i Dunav i zagađuje životnu sredinu, što je nedopustivo.

- Mi trenutno gradimo tri od pet fabrika za preradu otpadnih voda u Beogradu i čitav niz manjih postrojenja kao što je ovaj u Gaju. U okviru projekta "Čista Srbija" izgradićemo još jedno veliko postrojenje za preradu otpadnih voda u samom Barajevu i oko 40 km kanalizacije, što znači da će 40 odsto barajevske opštine biti pokriveno kanalizacijom - istakao je Vesić.

Informer

On je najavio da bi, prema planu, u novembru trebala da bude završena sportska hala u Barajevu.

- U tu halu već je uloženo oko 420 miliona dinara i sa ovih 125, samo kroz te dve investicije, mi smo u Barajevo uložili preko pet miliona evra. Nešto je dala opština, nešto Republika, a najveći deo Grad, i mi ćemo imati sportsku halu gde će deca i građani moći da treniraju i da gledaju važne koncerte, utakmice i sve drugo što se dešava u sportskim halama - rekao je Vesić.

On je dodao da će se vrlo brzo krenuti i sa izgradnjom ambulante u naselju Gaj da bi se rasteretio Dom zdravlja u Barajevu.

Informer

Kako je objasnio, novac je već izdvojen i sada se samo čeka završetak pregovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom oko jednog objekta koji pripada njima.

Predsednik opštine Barajevo Slobodan Adamović istakao je da to veliki dan za tu opštinu, pošto su se oni deklarisali kao zelena opština.

- Kada smo otvorili šetalište pored reke Barajevice, obećali smo da ćemo rešiti problem otpadnih voda koje su ugrožavali tu reku i to obećanje smo ispunili - rekao je Adamović.

Informer

Tehnolog u firmi "Bmd Bau", koja je gradila postrojenje za preradu otpadnih voda u Gaju, Ðorđe Simović, objasnio je da se u tom postrojenju koristi zapadna MBR tehnologija, koja je jedna od najsavremenijih tehnologija za preradu otpadnih voda.

- Koristi biološki reaktor sa membranskom filtracijom. Projektovani kapacitet je za 5.000 stanovnika ili 5.000 metara kubnih dnevno, odnosno 9,2 litara u sekundi se prerađuje, a proces je kontinualan - rekao je Simović.

Informer

Kako je naveo, u biološkom reaktoru se vrši otklanjanje organskih čestica, azota, fosfora, amonijum jona, a nakon toga se radi ultrafilterizacija membranama.

Pre bioreaktora, kaže, postoji linija predobrade, gde se uklanjaju sve krupnije čestice, i linija za preradu mulja, gde se vrši dehidratacija mulja koji se kasnije odlaže na deponiju.