02.10.2019.

10:24

Foto:

Srbija

(FOTO) NAJMLAĐI SARAČ U SRBIJI OSVAJA EVROPU - TORBICAMA ZA BICIKLE! Vratio se iz Švajcarske u rodnu Kikindu i stari zanat OTRGAO OD ZABORAVA!

Aleksandar Ronto (43) iz Kikinde jedini u Evropi ručno proizvodi opremu za bicikle i motocikle oldtajmere. Iz njegove radionice u kojoj se oseća starinski miris prirodne kože, izlaze unikatni modeliza bicikle i motocikle, sicevi, starovremenske torbice i mnogi drugi predmeti napravljeni pomoću saračkog šila, mnoštva različitih noževa, sečiva, makaza, kalupa...

Ovaj sarač najbolje zna koliko je ko spreman da plati za kvalitetan proizvod. Po prodavnicama je uglavnom roba kineske proizvodnje, a onaj ko želi pravi kvalitet i nešto unikatno dobijeno ručnim radom, kupuje kod sarača.- Moje mušterije su uglavnom van granica Srbije, iz Nemačke i Austrije. Najviše traže kožne predmete za opremanje bicikala i motocikala, jer ih jedini u Evropi proizvodim. Javljaju mi se najčešće biciklistički veterani, ljubitelji oldtajmer bicikala - priča Aleksandar.

Informer

- Pored ljubavi prema zanatu, potrebna je i snaga da se jakim rukama prošije materijal debeo i nekoliko centimetara, jer ne može sve mašinski da se uradi -pojašnjava Aleksandar.  

(VIDEO) ZNATE LI ŠTA JE ČABAR, A ŠTA ŠAFOLJ? Upoznajte poslednjeg bačvara u Srbiji, on će vam objasniti!

Iako može da napravi sve što neko zamisli od kože, posla za pravi sarački zanatsve je manje. Potpuno razumljivo, kaže naš sagovornik , jer se konj kao prevozno sredstvo više ne koristi, a sarači su se ranije najviše bavili proizvodnjom konjske opreme, amova, ulara, sedala.

Informer

Živeti od gotovo izumrlog zanata, nije bila laka odluka kada je pre desetak godina "presekao" i vratio se iz rodne Švajcarske u grad svojih predaka. Potpuno neočekivano, finansijsku potporu za rad ovaj zanatlija dobio je od Srbije.
- Nisam želeo da uzmem švajcarsko državljanstvo. Sreću sam potražio u Kikindi, oženio se i odlučio da se bavim jednim od najstarijih zanata. Od države sam dobio značajnu pomoć sufinansiranjem starih zanata bespovratnim novčanim sredstima od kojih sam kupio dve mašine za rad-navodi čuvar starog zanata čije su najbrojnije mušterije danas van granica Srbije.

- Prošla su vremena kada su dobri konji i kvaliteni amovi i ulari značili više nego sada skupoceni automobili - kaže Ronto.

Stari zanat sve teže nalazi naslednike, a kikindski sarač gaji nadu da će put do novih spretnih ruku koje bi ga sačuvale od zaborava naći bar kod jednog od trojice sinova.

Tagovi: