26.05.2020.

10:26

Foto:

Srbija

CRNI LABUD SLETEO NA BARU ZASAVICU! Niko ne zna odakle je došao, odmah zaposeo "ničiju teritoriju"!

Mladi mužjak doleteo je na oduševljenje zaposlenih u Specijalnom rezervatu iz nepoznatog pravca i nastanio se na bari, gde je pored magaraca, mangulica, dabrova, konja, čaplji postao najnovija turistička atrakcija!

- Pre nekoliko dana sa zaprepašćenjem smo konstatovali da imamo novog člana naše velike familije ovde u Specijalnom rezervatu! Samo je doleteo, ne mogu da opišem tu lepotu, sav je crn, sa odsjajem sunca na njegovim krilima! Po kljunu se vidi da je mlad, zauzeo je ničiju teritoriju, jer mi ovde imamo veliko jato od sto jedinki belog labuda. Ovih dana izlegli su se i mladi labudići, pa sada njih desetak plovi skupa sa majkama - kaže za Informer Slobodan Simič, upravnik Specijalnog rezervata Bara Zasavica.

Crni labud je australijska vrsta i u Evropi boravi u ZOO-vrtovima i privatnim uzgajalištima. Kako je trgovina ovim pticama zakonom zabranjena, ilegalnim tokovima po velikoj ceni stiže do vlasnika.

Informer

Na Bari pretpostavljaju da je crni labud doleteo iz Republike Srpske, gde postoje veća jata, preko Drine do Save put ga je naveo na Baru sa idealnim  uslovima za njegov novi dom.

- Ovde za njega ima hrane u izobilju, trave i sitnih vodenih životinjica, jedinu opasnost za sada mu predstavljaju beli labudovi, čiji mužjaci, naravno, neće konkurenciju. Ali, mi ga svakodnevno pratimo i vidimo da je zaposeo svoju teritoriju, koja nije ničija i podosta udaljena od jata belih labudova. Od srca se nadamo da će novajlija kod nas i ostati, a na zimu kada se Bara zamrzne odleteće na Savu kod Sremske Mitrovice, gde na keju zimuju i beli labudovi - objašnjava Simić.

Bara Zasavica prostire se istočno od Drine i južno od Save na površini od 1.825 hektara, na teritoriji opština Sremska Mitrovica i Bogatić. Status specijalnog rezervata dobila je 1997.godine, a deceniju kasnije zaštićena je Ramsarskom konvencijom. Bara je domaćin istraživačkim kampovima studenata iz celog sveta, koji su do sada otkrili preko sto novih vrsta flore i faune.

Informer

U rezervatu je 2009.godine osnovana prva farma muznih magarica na Balkanu, druga po veličini u svetu posle Italije. Sada broji 200 jedinki, a rezervat je postao čuven po proizvodnji najskupljeg sira na svetu čiji kilogram košta hiljadu evra. Osim magaraca na farmama rezervata nalazi se 80 konja, 50 podolskih goveda i 300 mangulica.

- U Specijalnom rezervatu godišnje se održi više turističko-gastronomskih manifestacija, likovne kolonije i pesničke večeri, dok celu baru turisti mogu obići brodićem "Umbra". Nadamo se da u avgustu više neće biti opasnosti od korone, te da ćemo po našem redovnom kalendaru, organizovati istraživačke kampove, kao i umetničke kolonije. Sve u svemu, život ovde nije ni prestajao, samo čekamo da nam se strani i domaći turisti vrate u nekadašnjem broju - nada se Simić.