15.12.2020.

17:06

Foto:

Srbija

(FOTO) BOG JE TALENTOM DARIVAO PAVELA I DARKA: Od voća i povrća prave umetnička dela, od njihovih skulptura ZASTAJE DAH, ALI IDE I VODA NA USTA!

Mirna ruka, ljubav, mašta i strpljenje, samo naizgled je sve što je potrebno za drevnu lepotu rezbarenja voća i povrća, tradiciju staru oko 700 godina koja potiče sa Tajlanda, širila se preko Japana do Evrope i stigla do Srbije. Pavel Hrćan se sa karvingom prvi put susreo pre desetak godina praveći dekoracije kao šef kuhinje u jednom restoranu.

Informer

 

-Tada sam nesvesno počeo da radim karving, ne znajući u šta se upuštam. Samouk sam. Ovo mi je dar od boga i samo sam nastavio da ga pratim, to me je pokretalo, učio sam sam i došao do rezultata. Titulu  vicešampiona Srbije osvojio sam 2013., a nakon toga dobio licencu Gastro majstora iz Švajcarske, priznatu u svetu. Pre dve godine u Češkoj, na Međunarodnom sajmu poslastičara i kuvara  osvojio sam prvo mesto. Tako sam stigao do vrha u ovom lepom poslu- objašnjava svoje umetničko umeće Pavel.

Informer

 

Darka Berkovića su pre 12 godina impresionirali radovi majstora karvinga na internetu i od tog trenutka je lepota rezbarenja plodova sastavni deo njegove tridesetogodišnje kuvarske karijere.

- Moj prijatelj Roman Đuričin mi je pokazao kako se rezbari ruža u cvekli. U početku su moje ruže ličile na šišarke. Latice su bile debele i jednostavno nisu bile lepe. Vežbao sam danima i mesecima, rezbario sam danonoćno i to se isplatilo. Sada mi je za jedan običan rad, ružu sa listovima, potrebno desetak minuta. Imam sertifikat iz Ukrajine da sam Master chef karvinga, odnosno da sam sa uspehom položio za karving majstora-priča ovaj kuvar specijalista.

Informer

Darko Berkovic

U Srbiji se tek pedesetak ljudi bavi ovom lepom i interesantnom umetnošću, a potražnja za njom i dalje je mnogo manja nego u ostatku Evrope.

-Za ovakva umeća najbolje je koristiti lubenicu, bundevu, jabuku, kao i mnoge druge plodove poput banane, avokada, krastavaca, tikvica, čak i praziluka. Najviše uživam da rezbarim lubenicu, sa 3 D efektom i u tri boje-navodi Pavel.

S obzirom da je reč o ukrašavanju hrane, lako je zaključiti da umetnička dela koja nastaju svoje mesto pronalaze na svečanostima, švedskim ili voćnim stolovima, kao dekoracije.

-Proslava sada nema, pa ni porudžbina, a tek poneko naruči rezbarenu bundevu kako bi je iskoristio kao poklon-kaže Darko.

Informer

 

Rezbareno voće i povrće traje kao i jedan lep buket cveća, s tim da ima i drugu namenu, a to je da se osušena dekoracija odreže, a ostatak, naravno, pojede.

Thai nož

Karvingom se može baviti svako, koristeći bilo koju vrstu alata. Međutim, ako planirate da se tome ozbiljno posvetite, potrebno je mnogo rada i truda, kao i posebna sečiva koja su usko vezana za ovu tehniku-takozvani thai noževi sa Tajlanda.  

- Alat za karving sam poručio sa Tajlanda i nije bio uopšte jeftin. U pitanju su nožići sa okruglom drškom i sečivom koje je dugo do 5 centimetara, oštro i fleksibilno. Kupio sam i takozvane grebaljke sa kojima se ne seče, već grebe kora npr. lubenice ili bundeve, kako bi se dobio crtež. Cena kompleta noževa (5 komada) je 110 dolara, a grebaljki (5 komada) 55 dolara-kažu naši sagovornici.

Informer

 

Dok nisu finansijski stasali, svoje „skulpture“ Pavel i Darko u početku su pravili od običnog, modifikovanog, kuhinjskog noža.

-Prvi alat sam napravio od običnog kuhinjskog nožića tako što sam odneo kod majstora da mi ga skrati i stanji. On se nasmejao i pitao me da li ću da operišem nekoga,  na šta sam mu odgovorio da hoću-lubenice i bundeve-kroz osmeh priča Darko.

-Meni je prvi nož napravio moj rođeni brat. Video je koliko volim karving i još uvek nešto sa njim radim-kaže Pavel.

Humanitarni rad

Naši sagovornici organizovali su mnoštvo humanitarnih akcija prezentujući karving, pre svega za nezbrinutu decu. Nije im stran ni volonterski rad pri čemu su obilazili nekoliko srednjih ugostiteljskih škola podučavajući učenike ovoj lepoj veštini.

Informer

 

Darko je prošle godine bio ko-organizator takmičenja i prezentacije karvinga u okviru manifestaciji „Dani Ludaje“ u Kikindi, dok je Pavel bio glavni sudija. Tada su rado viđeni gosti Kikinde izrezbarili narandžastu bucu tešku 150 kilograma.

Pišu knjige

Nezavidna situacija naročito za ugostitelje nije umirila naše sagovornike. Pauzu su iskoristili na najbolji način, prenoseći učenicima stečeno znanje putem knjiga. Pavelovo umeće preneo je u knjizi autor Martin Prebudila, dok bi Darkov Kuvar svetlost dana mogao da ugleda naredne godine.