26.01.2021.

12:19

Foto:

Srbija

SREMSKA MITROVICA DIŽE SPOMENIK - PROSJAKU! Evo čime je Šefko Alimanović- Jusa to zaslužio!

Spomenik u prirodnoj veličini izliven u bronzi rad akademskog slikara Vladimira Tovića biće postavljen pored nekadašnje berbernice, koja je decenijama bila Jusino ’’radno mesto’’.

- Organizacioni odbor za podizanje spomenika doneo je na inicijativu građana još 2015.godine odluku da se izradi spomenik Jusi u prirodnoj veličini. Kasnije je tu odluku podržao i Grad Sremska Mitrovica i dao nam saglasnost da se na javnoj površini, na Trgu Ćire Milekića postavi spomenik.

Ovaj prostor Srema između tri reke i ovaj grad vekovima poznat po toleranciji jedinstveno je mesto za život. ’’Mali’’ ljudi određuju identitet nekog mesta, a ne kraljevi, narodni heroji i velikani, priča Slobodan Simić, predsednik Organizacionog odbora za podizanje spomenika i upravnik Specijalnog rezervata Bara Zasavica.

Upravo sledeći tu ideju spontano se došlo do Juse, preminulog pre deset godina u svojoj 63. godini, urbanoj legendi grada na Savi, prosjaku koga su zbog dobrote svi Mitrovčani voleli.

Informer

Šefko

Došao je u Sremsku Mitrovicu iz rodne Bijeljine, gde je ostavio petoro braće i četiri sestre koji su se razbežali po belom svetu. Nije znao ni da čita, ni da piše, ali je godinama radio kao ulični prodavac novina, pa je kartone, staru hartiju i gvožđe sakupljao, ali je Mitrovčanima najviše ostao u sećanju po svom radnom mestu, u centru ispred stare berbernice, gde je sedeći na svojoj šamlici uzvikivao: "Dinar, dva!"

Stari Mitrovčani pričaju da je ono što bi prosjačenjem zaradio podelio bi sa onima koji su bili u gorem položaju od njega. Bio je prosjak i džentlmen, svaki dan je bio na trgu u svom starom sakou i pantalonama tri broja većim i starim cipelama, što su mu Mitrovčani darivali.

Našao kasu punu novca i vratio je

O Jusi su godinama gradom kružile istinite priče da je sakupljajući staru hartiju pronašao kasu punu novca, za koju se ispostavilo da je bio pazar nekadašnje fabrike obuće "Dijana", što je on uredno vratio. Prepričava se i da je u SUP odneo neke stare gume, bombu i jednu sablju iz Prvog svetskog rata, koju je na otpadu našao, za šta je od policije nagrađen starim žaketom i cipelama.

U srećna vremena stare Jugoslavije voleo je da od ušteđevine letuje u Makarskoj, gde je sa svojim sombrerom za strance bio prava turistička atrakcija, koji su se utrkivali da se slikaju sa njim. Po sopstvenim rečima ženio se tri- četiri puta, ali "one vole da prose i kradu, a ja takve ne volim. A i šta će mi? Daje mi narod cipele, odela, dobijem i jelo. Radim svoj pos'o, ono što znam i svi me vole i advokati, i policija, i narod", govorio je Jusa.

Informer

 
Spomenik niče na proleće

- Čim stane korona biće postavljen spomenik Jusi. Čekali smo dugo na sredstva, jer je za izradu spomenika potrebno 6.000 evra. Odustali smo od prvobitne ideje da se od nekoliko hiljada građana sakupe manji prilozi. Javili su se donatori i na proleće ćemo obradovati naše sugrađane, poručuje Simić.