13.04.2021.

17:29

Foto:

Srbija

BOGDAN I JELENA OD HOBIJA STVORILI UNOSAN BIZNIS! Na jednom hektaru uzgajaju grožđe, ali uskoro će i to DA IM BUDE MALO/FOTO/

I pored svih neizvesnosti u vinogradarstvu, supružnici Stepanov su entuzijaste kojima omiljeni hobi, uz puno ulaganja, ljubavi i rada, polako, ali sigurno prerasta u porodični biznis. Mašina za usitnjavanje otpada iz vinograda koju su kupili uz pomoć subvenicije Grada Kikinde puno im je pomogla, jer odbačeni lastari vinove loze nakon orezivanja predstavljaju veliki problem za vinogradare.  Pre nego što ih obrade u novoj mašini, Stepanovi ih ručno izvlače iz vinograda.

- Mašina obradi sve ono što biljka odbaci, samelje i pretvara u šatapićastu fomu koja može da se
koristi kao organsko đubrivo, a tako usitnjena može da posluži i kao ogrev. Valja napomenuti i da je
roštilj najukusniji od takozvanih malčiranih ostataka vinove loze-napominje Bogdan Stepanov.

Informer

 

Vinogradarstvom se bave od 2015. godine, a zasadi se nalaze na površini od oko jedan hektar. Od belog grožđa proizvode „rajnski rizling“ i „beli burgundac“, dok su od prošle godine u ponudi crvena vina sorte „merlot“ i „probus“. Proizvode ih uz veliku pomoć renomiranih stručnjaka, sada samo za lokalno tržiste, a izlažu ih na manifestacijama i sajmovima.

- Merlot je ove godine dobio zlatnu medalju na pokrajinskom takmičenju vinara i vinogradara, a osvojili smo još ti srebrne medalje. Planiramo da proširimo proizvodnju na još jedan hektar vinograda na samom ulasku u selo Iđoš. Najverovatnije ćemo gajiti još dve nove sorte -kaže Jelena Stepanov.

Mraz kvari prinose

Najveći problem vinogradarima predstavljaju klimatske promene sa sve prisutnijim prolećnim
mrazevima od kojih stradaju sve biljke koje rano cvetaju ili olistavaju.

- Pre tri godine već smo imali veliki problem sa prolećnim mrazom kada nam je sav burgundac
izmrzao, tako da smo biljku morali da zanavljamo iz osnove, a to je za vinogradare strahovito veliki
problem i posao. Ne samo što se ostaje bez roda te godine, nego biljka mora da se podiže u prinosnu formu naredne dve godine, da bi se ubirali plodove sa nje. Ove godine preti nam sličan scenario.- zabinuto navodi Bogdan.

Informer

 
Podrška mladima

- Grad je raspisao 16 novih javnih poziva za podršku poljoprivrednim proizvođačima za šta je
izdvojeno 15, 2 miliona dinara. Sve prethodne mere koje su se pokazale kao dobre smo zadržali, a
dodali smo nove, kao što je nabavka folija i dela konstrukcija za plastenike, ali i meru podrške
mladima u ruralnim područjima.

Želimo da pomognemo mladima koji žele da unaprede svoju poljoprivrednu proizvodnju i da ostanu u rodnim mestima –istakao je Dalibor Oličkov, rukovodilac Odseka za poljoprivredu Grada Kikinde.