15.04.2021.

17:35

Foto:

Srbija

KAKO VAS, BRE, NIJE SRAMOTA?! NEVIĐEN BEZOBRAZLUK TRGOVACA nakon objave države da će davati pomoć! DIGLI CENE U NEBESA!

Skoro sve vrste građevinskog materijala su poskupele, i to baš kada je Ministarstvo energetike objavilo da će dati podsticaje građanima za zamenu stolarije i termoizolaciju. Tako su neki proizvodi poput stiropora skuplji i do 80 odsto, fasadne mrežice poskupele su za 40, a lepkovi za 20 odsto.

I mada trgovci ovakav skok cena obrazlažu poskupljenjima na svetskom tržištu, radi se o neviđenom bezobrazluku. Poskupljenje je usledilo baš kada je država objavila da će od jeseni sa 50 odsto finansirati ona domaćinstva koja nameravaju da zamene staru stolariju.

Kako su trgovci brže-bolje požurili da podignu cene, treba reći da će gradovi i opštine tek raspisati javni poziv za izbor preduzeća koja će izvoditi radove i ta lista tek treba da bude formirana.

Statistika pokazuje da više od 70 odsto zgrada i kuća u Srbiji nema odgovarajuću, a najčešće nikakvu izolaciju. Ministarstvo će dati mogućnost da se uradi izolacija zgrade, a da i država učestvuje u finansiranju. Ipak, kako sada stvari stoje, ovaj poduhvat će koštati mnogo skuplje nego početkom godine.

Skuplji uvoz

Na stovarištima širom Srbije kažu da se nove cene odnose na armaturu i sve proizvode koji sadrže gvožđe, termoizolaciju, oplatu, fasadne mrežice. Većina trgovaca, međutim, rast cena pravda skokom cena sirovina na svetskom tržištu, kao i poskupljenjem uvoza iz Kine, a slažu se da je upravo najviše poskupeo materijal za izolaciju.

- Sav građevinski materijal koji dolazi iz Kine poskupeo je od 20 do 40 odsto zbog visoke cene prevoza robe kontejnerom. Skuplje su fasadne mrežice, ugaone lajsne i oplata, koja se koristi za šalovanje - kaže Tanja Aprcović, koja radi na jednom beogradskom stovarištu.

Međutim, prema mišljenju vlasnika pojedinih stovarišta, poskupljenje takođe ima veze i sa najavama da će država subvencionisati izradu fasade i zamenu stolarije.

- Ipak, nema nekog ozbiljnog smanjenja u prodaji, jer se i dalje radi i gradi, mada su ljudi možda malo oprezniji zbog čitave situacije koja je neizvesna - navodi jedan od vlasnika.

Cene građevinskog materijala

proizvod           stara cena         nova cena
stiropor (5 cm)  170 din/m2       230 din/m2
lim (15mm)       420 din/m2       780 din/m2
lepak za fasadu (25kg)550 din    660 dinara
fasadne mrežice  35 din/m2        50 din/m2
 

Preskup lim

A širom Srbije je slična situacija sa rastom cena. U Čačku su blokovi i crepovi poskupeli za oko tri dinara, stiropor od pet santimetara je sa 170 skočio na 230 dinara po kvadratu, dok su lepkovi skuplji za oko 20 odsto. Privrednik iz ovog grada Rodoljub Popović kaže da ovakav skok cena ne pamti već 30 godina, koliko se bavi ovim poslom.

- Najviše je poskupeo lim od 15 milimetara, pa je tako u junu prošle godine koštao 420, a sada 780 dinara - kaže Rodoljub Popović.

Vlasnici građevinskih stovarišta navode da su i sami zbunjeni, pa svaki čas nivelišu cene.

- Grubi građevinski materijali, poput bloka, cigle ili crepa, poskupeli su za oko pet procenata, dok se veliki skok cena beleži za materijale za molerske, fasadne radove i izolaterske radove - navodi Slavica Živković iz Udruženja savremene industrije glinenih proizvoda Srbije.

Jeftiniji računu za struju sa solarnim panelima

Građani će već od leta moći i da postanu proizvođači električne energije ako se odluče da instaliraju solarne panele, bez obzira na to da li žive u kući ili stanu, na osnovu čega će im se umanjivati računi za struju.

Vek solarnih panela je 25 godina, a investicija u njih može da se isplati za sedam do deset godina, objasnila je Mihajlovićeva, dodavši da svake godine pada cena panela.

- Putem solarnih panela moći ćemo da proizvedemo gotovo deset odsto energije koju sada dobijamo iz termoelektrana - objasnila je ministarka, objasnivši da će to biti omogućeno usvajanjem potpuno novog Zakona o obnovljivim izvorima energije i izmena Zakona o energetskoj efikasnosti, čije bi predloge Vlada trebalo da usvoji već ove sedmice.

Prema njenim rečima, ako neko želi da instalira panele, prvo projektantska kuća mora da uradi projekat, zatim se moraju dobiti lokacijski uslovi i rešenje o tome da li mogu da se izvode radovi na krovu ili na zidovima zgrade ili kuće.