21.04.2021.

15:34

Foto:

Srbija

SKELA NA SAJLU IDE U PENZIJU! Za prevoz preko Tise kod sela Taraš biće zadužen MOTORNI TEGLJAČ "ŠTRBAC" !

Tamo će biti upotrebljen za pokretanje skele na reci Tisi, čime će rešiti problem tamošnjih poljoprivrednika, nastao usled početka primene zakonske uredbe kojom se na međudržavnim rečnim tokovima zabranjuje upotreba skela vučenih sajlom.     

Istom uredbom nalaže se da skelu pokreće plovilo sa čvrstom vezom i stručnom posadom, a reka Tisa, uz Dunav i Savu, spada među tri reke u Srbiji sa uspostavljenom međunarodnom plovidbom.  

-  Skela na Tisi ne ide u penziju, prve kuće u Tarašu podignute su pre osam vekova, a skela duže od dva veka spaja obale reke Tise, pa smo, znajući koliko im je skela važna za život, u dogovoru sa brodogradilištem “Begej 2” iznajmili tegljač, koji će vući skelu dok ne nađemo drugo, savremenije rešenje - rekao je Saša Santovac, zamenik gradonačelnika Zrenjanina.

Informer

 

On navodi i podatak da grad Zrenjanin godišnje iz budžeta izdvaja oko 2,5 miliona dinara za funkcionisanje skele i da postoje dva rešenja, da se kupi brod, ili iznajmi sa kompletnom posadom, koji bi preuzeo ulogu skele.

Direktor brodogradilišta “Begej Šipjard” Marko Gudović, napominje da je snaga tegljača hiljadu tona nosivosti i da će moći da opslužuje skelu na Tisi bez  ikakvih problema. 

- U brodogradilištu je izvršen remont ovog plovila dužine 19 metara i dovoljna su dva člana posadec da bi ga opsluživali. Nakon remonta, u narednih pet godina tegljač će moći da obavlja sve poslove u vezi sa transportom skele, do narednog pregleda - naglasio je Gudović.  


TARAŠ NAJSTARIJE SELO U BANATU 

Istorijski spisi govore da je Taraš, dvadesetak kilometara udaljen od Zrenjanina, jedno od najstarijih sela u Banatu i da prvi pisani tragovi o postojanju naselja datiraju još iz 1202. godine, kada je pomenuto u jednom spisu kralja Bele, pod imenom “Tarhus”, a potom i kao “Tharaš”. 

Informer

 




EVROPSKO SELO RODA

Taraš je 2015. godine proglašen za “Evropsko selo roda” i jedino je mesto u Srbiji sa takvom titulom, a u Evropi ih je svega dvadesetak.U njemu živi oko hiljadu stanovnika i gotovo svi se bave poljoprivredom, zemljoradnjom i povrtarstvom, pa je prelazak.skelom.sa jedne na drugu obalu Tise, za Tarašane, pitanje egzistencije i opstanka.