29.09.2021.

16:10

Foto: V.N.

Srbija

ČUVAJ GA BEZ NJEGA SE NE MOŽE! Ovako su Kikinđani obeležili Svetski dan srca /VIDEO/FOTO/

Korona kriza osvestila je mnoge da više povedu računa o svom i zdravlju svojih bližnjih, pa se upravo zato ovogodišnji Svetski dan srca obeležava pod sloganom „Poveži se srcem“. To podrazumeva brigu o zdravlju srca, ishrani, kontroli krvnog pristiska, odabiru zdravih životnih navika-prestanku pušenja, upražnjavanju fizičke aktivnosti, ali i redovne lekarske preglede.

U saradnji Doma zdravlja i Crvenog krsta, Kikinđani su danas mogli da provere zdravstveno stanje merenjem krvnog pritiska i šećera u krvi.

Informer

 

- Akcija se održava od 9 do 11 časova, a odziv sugrađana je zadovoljavajući. Do 10 časova pregledano je tridesetak starijih sugrađana koji nas svake godine isprate i ispoštuju. Bilo je onih koji su imali povišena oba parametra i njih smo uputili kod izabranog lekara, da se prijave u Zelenu zonu Doma zdravlja-kaže Olivera Vučković-Popov, glavna sestra Patronažne službe Doma zdravlja.

U najveće faktore rizika za oboljevanje od kardiovaskularnih bolesti spadaju pušenje, dijabetes, nepravilna ishrana, fizička neaktivnost, visok krvni pritisak, zageđenje vazduha. Zdravstveni radnici ističu da je važno napomenuti da je većinu ovih uzoka za nastanak kardiovaskularnih bolesti moguće kontrolisati i lečiti.

Informer

 

- Naročito posle preležanog virusa korona i upale pluća, cigarete treba zaboraviti zauvek. Ishrana i piće moraju da budu umereni, da budemo mudri i svoj organizam tako pripremimo. Dijabetičari treba da uzimaju što manje testa, belog brašna i šećera, ali i soli, tri takozvane „bele smrti“.

Fizička aktivnost je pokretač dobrog zdravlja i bar 30 minuta dnevno potrebno je izdvojiti za to-ističe Vučković-Popov.

Informer

 

Za osobe koje boluju od kardiovaskularnih bolesti, kojih je u svetu oko 520 miliona, korona predstavlja dodatnu pretnju za zdravlje i povećan rizik od razvoja teških oblika bolesti, pa su današnje akcije dobra prilika da se proveri zdravstveno stanje, nezavisno od redovnih pregleda kada postoji bojazan od moguće zaraze.

Kardiovaskularne bolesti u Srbiji-najnoviji podaci

Prema preliminarnim podacima Populacionog registra za akutni koronarni sindrom, bolesti srca i krvnih sudova (KVB), tokom 2020. godine u Srbiji je umrlo 55.305 osoba. Bolesti srca i krvnih sudova sa učešćem od 47,3 odsto u svim uzrocima smrti, vodeći su uzrok umiranja u Srbiji, dok u svetu odnose najviše života-čak 18,6 miiona godišnje.