18.02.2022.

16:59

Foto: K.R.

Srbija

CENTAR ŠUMADIJE KONAČNO ĆE DA PRODIŠE Kragujevačka „Energetika“ dobila prva dva od četiri naručena gasna kotla!

Investicija zamene kotlova i saniranja pepelišta vredna je 18 miliona evra, a sprovodi se uz pomoć kredita Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

Gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić je rekao da je „sa ekološkog aspekta ovo storija za Kragujevac“.

Informer

 

- Dva kotla koja su stigla danas su materijalizacija svega onoga o čemu smo razgovarali do sada,i konačno se menja sistem daljinskog grejanja. Imamo kotlove na gas, i do kraja meseca će stići još dva. Ovo je poslednja sezona da se grejemo na način kao do sada, i zagađivali grad Kragujevac. Ovo je ono o čemu sam prvo razgovarao sa predsednikom države, i on je iskoristio svoj uticaj i obezbedio da danas završavamo višedecenijski problem zagađenja, rekao je Nikola Dašić.

Kotlovi su dopremljeni specijalnim kamionima, i istovareni u krug „Energetike“. Kada budu dopremljena sva četiri, sledi njihova montaža na već pripremljenu noseću konstrukciju.

Direktor „Energetike“ Andreja Ilić kaže da sledi „postavljanje velike dizalice nosivosti 500 tona, skidanje dela krova na fabrici i spuštanje kotlova kroz taj prostor. Do sada je isporučen veliki deo krupne opreme, čija je vrednost oko četiri miliona evra.

Informer

 

Stiglo je 3,6 kilometara predizolovanih i izolovanih cevi, i njima će biti zamenjen glavni toplovod ka gradu. Do početka nove grejne sezone biće završene sve probe, i građani mogu da očekuju mnogo kvalitetnije i pouzdanije daljinsko grejanje, rekao je Andreja Ilić.

Inače, Kragujevac je za Vladu Srbije bio prioritet za sanaciju kotlarnica, jer je među gradovima koji imaju najveći stepen aerozagađenja baš zbog daljinskog grejanja na ugalj. Biće uklonjeno i pepelište na kome ima oko 40.000 tona pepela, i za to je izdvojeno tri miliona evra.

Informer

 

Za tri velika ekološka projekta u Kragujevcu država izdvaja 320 miliona evra, a pored prelaska na grejanje na gas, tu su i sanacija deponije u Jovanovcu uz gradnju nove regionalne deponije u Vitlištu, kao i zaštita voda kroz gradnju 360 kilometara kanalizacione mreže i tri postrojenja za prečiščavanje otpadnih voda.