09.04.2022.

15:03

Foto: N.B.

Srbija

BLAGO SKRIVENO ISPOD NAŠIH NOGU Na velelepnom sirmijumskom hipodromu više od 50.000 podanika KLICALO JE CEZARU

Ipak znatiželjni mogu ga videti u punom sjaju putem virtuelne prezentacije u Vizitorskom centru Carske palate Sirmijuma!

- Zahvaljujući projektu ’’Arhes’’, koji se finansirao iz fondova EU za Jugoistočnu Evropu, turistima i posetiocima omogućeno je istorijsko putovanje u slavnu prošlost carskog grada Sirmijuma! Jedinstven ugođaj posetiocima se pruža putem 3D animacije kompleksa Carske palate Sirmijuma, u okviru koga se u antičkom dobu nalazio čuveni hipodrom ili cirkus, kako se tada nazivao. Velelepna građevina, druga u svetu po veličini odmah iza čuvenog Circus maximusa u Rimu, koja je sada cela ispod savremene Sremske Mitrovice, posetiocima je virtuelno predstavljena, na video-bimovima u Vizitorskom centru Carske palate Sirmijuma, sa ponosom priča Ljubiša Šulaja, direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Sremskoj Mitrovici.

Informer

 

Sirmijumski hipodrom podignut je u vreme najvećeg procvata grada između 316. i 324.godine, a izgradili su ga ili car Licinije ili Konstantin Veliki, pošto su obojica u to vreme često boravili u Sirmijumu.

Monumentalna elipsoidna građevina, dužine 530, širine 100, a visine 11 metara smeštena je u jugoistočnom delu grada, neposredno uz južni odmbrambeni bedem i samu Carsku palatu sa kojom je bio povezan natkrivenim hodnikom.

Služio je za ceremenijalno predstavljanje cara koji je u periodu tetrarhije, krajem 3. i početkom 4.veka vladao iz Sirmijuma jednom četvrtinom Rimskog carstva.

- Hipodrom se nalazio u samom centru današnje Mitrovice, na potezu od zgrade SUP-a do Jalijske ulice. Otkriven je prilikom arheoloških istraživanja 60-tih i 70-tih godina prošlog veka. Sastojao se od ulaznog dela (karceres), sa kog su polazile kočije, trkališne staze (arena) u sredini koje se protezala zidna konstrukcija (spina) obložena mermernim pločama i ukrašena statuama i prostora za gledaoce.

Informer

 

U njemu su se pored konjskih trka sa kočijama, odigravale i borbe životinja i gladijatorske borbe, objašnjava Biljana Lučić, arheolog u Zavodu za zaštitu spomenika kulture.

Igre koje su se održavale na hipodromu simbolizovale su tradicionalni kult sunca i četiri
elementa. Na hipodromu ništa nije bilo slučajno, sedam krugova svake trke označava
sedam dana u nedelji, 24 trke koje se odvijaju-24 sata dana, a 12 ulaznih kapija-12
meseci u godini.

50.000 gledalaca klicalo: ’’Ave cezare!’’

Živopisna dešavanja na Sirmijumskom hipodromu najbolje nam opisuje rimski istoričar Amijan Marcelin koji je jedno vreme boravio u Sirmijumu, koga je nazvao ’’slavnom i mnogoljudnom majkom gradova’’.

Pomamne trke biga ili kvadriga, zavisno da li su bila upregnuta dva ili četiri konja, raspaljivale su strasti gledalaca koji su vatreno navijali, dok su kočijaši šibali konje, ali se i međusobno udarali.

Sve to je posmatrao car sa svitom iz svoje svečane lože, kome je to bila jedina prilika da se neposredno pojavi pred narodom, koga je obasipao slatkišima ili novčićima, dok mu je 50.000 gledalaca klicalo: ’’Ave cezare!’’