06.09.2022.

09:58

Foto: printscreen

Srbija

PRVA PRŽENIJADA U SRBIJI OKUPILA I STARO I MLADO! Krčkali se specijaliteti od kojih ide voda na usta, majstori posetiocima priredili pravi "raj za nepce" (FOTO)

Knjaževačko selo Ošljane, zaseok Staro selo, mesto zvano Sveti Ilija, primilo je ovog vikenda takmičare i goste iz Srbije i Bugarske, čije je druženje podsetilo na ono nekadašnje, starinsko, domaćinsko.

Prva ’’Prženijada’’ ostaće upamćena kao najveseliji provod uz gastronomske specijalitete ovog kraja.

- Prženo je ono što karakteriše naš kraj, specifično za jugoistočnu Srbiju i severnu Bugarsku. Jelo sličnih sastojaka u nekim krajevima nazivaju ’sataraš’, ’bećarac’, ’prženija’, ali sve se to razlikuje on našeg ’pržena’ po termičkoj obradi. Tradicionalno se sprema na masti, mada može i na ulju. Postoji letnje i zimsko prženo. U našem kraju jelo se i za doručak, spremalo za ručak, večeru. Zimi se pravi uglavnom od suvih paprika, jaja, luka. Tokom godine, kako pristiže koje povrće, tako se i sastojci menjaju. Paradajz, luk, paprika, jaja,sir ...Uglavnom sastojci isti, ali svako je prženo drugačije, ljuto, neljuto, zeleno, šareno, posno bez jaja, ko kako voli, ko koje sastojke ima... Nema tu recepta u gramima, svaka domaćica ima svoj stil, i svaka od ovih običnih sastojaka napravi pikantno, ukusno jelo, ’prste da poližeš’ – kaže nam dr Dejan Krstić, etnolog i antropolog, idejni tvorac i predsednik Organizacionog odbora ove prve ’Prženijade’.

Informer

"Prženijada" je počela izjutra, kada su se četiri planinarska društva popeli i sišli niz vrh Janošica . Dočekali su ih mnogobrojni posetioci, već postavljen prodajni sajam domaćih proizvoda počev od planinskog meda, rakije i vina, sira, džemova, slatka, rukotvorenih suvenira...Anđeoski glas etno melosa pustile su sestre Anđela i Natalija Božić. 

- Ognjišta za prženo bila su spremna, bilo je 14 ekipa, od kojih dve iz Bugarske, takmičili su se i muškarci, a tročlani stručni žiri, na čelu sa profesionalnim kuvarom Nemanjom Nikolićem od prelepih ukusa nije mogao da izdvoji pobednika, pa su prvo mesto podelili Branislava Mijić iz Niša(poreklo selo Ošljane) i Dejan Rajčić iz Bora, inače ošljanski zet – kaže nam dr Krstić.

A dok se prženo krčkalo, posetioci su posedali uokolo, mezili hranu koju su doneli od kuće, do sireva do pečenja. Za posetioce je bio pripremljen i pasulj u ogromnom kazanu, kao i gulaš. Nakon proglašenja pobednika, svoju su trpezu dopunili prženim i uživali u ovoj jednostavnoj, tradicionalnoj đakoniji koja ima miris ’na još’.

Informer

Bili su tu i gosti iz Bugarske, delegacija, meštani bugarskih sela. Karakteristično je da su sve organizovali sami meštani, ili oni koji vode poreklo iz Ošljana i obližnjih sela. Novac je sakupljen prilozima više od 70 porodica.

Ova ideja dr Krstića, koju, kako sam kaže, ima već dvadesetak godina, konačno je ostvarena. Da se i prženo pridruži tradicionalnim manifestacijama, gde mu je i mesto, i to počasno...

Bonus video: