09.09.2022.

21:39

Foto: Tanjug/ambasada VB

Srbija

KAKO JE BRITANSKI KRALJ OSTAO BEZ SRPSKOG ĆILIMA! Čarls je bio očaran srpskom rukotvorinom, ali nije mogao da je dobije, EVO ZAŠTO (FOTO)

Od gradskih čelnika dobio je na poklon specijalno izdanje Dušanovog zakonika, kao i reprodukciju čuvenog sata na Petrovaradinskoj tvrđavi .

Međutim, njega su najviše oduševile tradicionalne srpske rukotvorine u tehnici tkanja. Novi britanski kralj je tokom posete izložbi na otvorenom domaćih rukotvorina, u centru Novog Sada, zatražio da odmah kupi staparski ćilim, ali mu je objašnjeno da je to muzejski primerak, koji nije na prodaju.

Informer

 

- Princ je želeo da kupi ćilim i bio je iznenađen što ni u Beogradu nema etno galerije gde mogu da se kupe rukotvorine i tradicionalni proizvodi sa geografskom oznakom i imenom porekla što bi stvorilo izvor prihoda za brojnež porodice i nezaposlene žene iz svih krajeva Srbije – rekla je tada Violeta Jovanović, predsednica udruženja Etno –mreža, koja je izložila ovaj ćilim.

Iva Radić, menadžer kancelarije Etno – mreže, objasnila je tada za Informer da su oni pokrenuli edukaciju žena na izradi ovakvih ćilima, ali da je poslednji pravi staparski ćilim izatkan je još davne 1979. godine, iako je uz pirotski, najpoznatiji autohtoni srpski ćilim.

- Staparski ćilim je nastao u domaćoj radinosti u Staparu, kopd Sombora, u 18.ž veku, tehnika tkanja i motivi menjali su se kroz vreme, ali je ostao sve do danas jedinstven i prepoznatljiv po preovlađujućim cvetnim motivima, kao i po tome da se uvek izrađuje u paru - rekla nam je Iva Radić i dodala da je Etno mreža princu Čarlsu poklonila azbuku u zlatovezu, a vojvotkinji Kamili tradicionalni srpski peškir sa motivom manastira Hilandara.

Informer

 

Inače, staparski ćilim je i ranije krasio dvore pravih monarha , poput kralja Aleksandra Karađorđevića, ali i jugoslovenskih „crvenih kraljeva“ od Edvarda Kardelja i Petra Stambolića, pa sve do Josipa Broza Tita, kome su Staparci poklonili ćilim 1967. godine, kada je prolazio kroz njihovo selo.

Taj ćilim je krasio i Kuću cveća u Beogradu, dugo posle Titove smrti, sve do pre nekoliko godina kada je uklonjen, kako je obrazloženo, zbog promene postavke.
 

Sa Porfirijem u Kovilju

Novi engleski kralj je pre šest godina posetio i manastir Kovilj, gde su ga dočekali tadašnji mitorpolit zagrebačko-ljubljanski, a sada patrijarh sprski Porfirije i episkop bački Irinej. U njegovu čast zvonila su manastirska zvona, a monasi su ga upoznali o ustrojstvu manastira, kao i radu rehabilitacionog centra za zavisnike od drogež "Zemlja živih". Probao je i domaći med kao i rakiju koja se peče u manastiru.

Informer

 

Princu su monasi darivali ikonu i med od belog bosiljka. Inače, domaćoj javnosti je malo poznato da je sada kralj Čarls III veliki poštovalac i darodavac manastira Hilandar, koji je i lično posetio, prema nezvaničnim informacijama, više puta. Pre 11 godina na svom imanju je organizovao i dobrotvornu večeru za obnovu Hilandara.

Ručak uz tamburaše na Petrovaradinu
 

Čarls je kao princ u Novom Sadu boravio i 1978. godine, kada mu je priređen ručak uz tamburaše na Petrovaradinskoj tvrđavi, obišao je i Spomen-zbirku Pavle Beljanski, a sasvim je zanimiljvo da je posetio i tadašnji privredni gigant “ Fadip” u Bečeju, koji je u to vreme u proizvodnji hidrauličkih cevi strateški sarađivao sa britanskim Danlopom. Tada još uvek nije bio oženjen ni pokojnom princezom Dajanom, niti aktuelnom suprgom Kamilom,