22.03.2023.

21:58

Foto: S.T.

Srbija

PASJANE SRPSKO SELO NA KIM ČUVA MOŠTI SVETE BOSILJKE! Umrla mučeničkom smrću od arnautskog noža, IZDAHNULA JE S MOLITVOM NA USNAMA

U ovom selu koje je jedno od centralnih enklava Kosovskog Pomoravlja, razvijen je i kulturni život, ali i očuvanje tradicije i identiteta. Mošti Svete Bosiljke uzidane su u stub hrama Preobraženja Gospodnjeg u njenom rodnom mestu.

Mučenica Bosiljka Rajičić iz Pasjana kod Gnjilana proglašena je svetiteljkom 2018. godine, odlukom SPC.

Njena porodica poreklom je iz okoline Kragujevca, odakle se preselila blizu Kumanova, a zatim nastanila u Pasjanu krajem 18. veka.

Oteta u 17. godini

Prema predanju, Bosiljka je oteta u svojoj 17. godini, kada je sa ocem i bratom krenula izvan sela po drva za ogrev. Tamo je na njih zapucao Arnautin iz Depca sa svojim drugarima. Na prepad su ugrabili devojku i odveli je.

Informer

 

Njena porodica je sa seoskim sveštenikom pokušala da turskim vlastima u Gnjilanu objasni da je devojka oteta i na silu odvedena u arnautsku kuću, te da nije otišla svojom voljom.

Tadašnje turske vlasti su u ovakvim slučajevima oklevale sa istragom, verujući da će se i mlada devojka i njeni roditelji pomiriti sa sudbinom. Međutim, u slučaju Bosiljke Rajačić to nije bilo baš tako. Ona je u kući svog otmičara bila primorana da promeni veru i da stupi s njim u brak, a kako to nije prihvatala bila je izložena raznim vrstama mučenja.

Nisu joj davali da pije vodu, niti da spava, čupali su joj kosu, žarili tabane, udarali, gazili je i oblačili u muslimansku nošnju koju je ona kidala sa sebe. Bosiljka je sve to izdržala i odolevala svim iskušenjima sa molitvom na usnama.

Informer

 
Arnauti je izboli noževima

Besan Arnautin, ne znajući šta više da učini, odlučio je da je pogubi. Sa dvojicom svojih rođaka ju je, vezanu i iscrpljenu, odvukao uz reku Lapušnicu. Na proplanku su počeli da je bodu noževima.

Kako se Bosiljka sve vreme molila to je još više razbesnelo nasilnike koji su divljački počeli da joj kasape i komadaju telo. Bosiljkina rodbina i komšije iz Pasjana su telesne ostatke Bosiljke pokupili i sahranili pored stare crkvice, a posle su prilikom obnove hrama njeni ostaci uzidani u ovu koja i danas postoji.

Tada su u crkvi naslikane dve ikone sa likom mučenice Bosiljke. Na njima je Bosiljka prikazana u narodnoj nošnji.