14.04.2023.

17:44

Foto: privatna arhiva

Srbija

NIJE SVEJEDNO KAKO OFARBATI JAJA! Mališani sa Zlatibora čuvaju tri decenije dugu tradiciju, NA STARI NAČIN JE NAJBOLJE

U susret Vaskrsu, u nedrima planine Zlatibor, održavaju se radionice za decu, tradicionalnim i savremenim metodama mališani farbaju jaja, a u ovom zlatiborskom selu ova tradicija duge je čak tri decenije.

U Starom selu u Sirogojnu, povodom obeležavanja vaskršnjeg praznika održavaju se radionice za najmlađe, gde sva deca imaju priliku da nauče da farbaju jaja, kako tradicionalnim, tako i savremenim metodama.

Po rečima najmlađih učesnika, kao materijal za farbanje koristili su bojice, šljokice, tempere, flomastere i mnoge druge slične materijale. Ovo je za njih jedinstven događaj, i kako kažu odlična prilika da nauče kako se priprema Vaskrs.

Sličnu radionicu organizovalo je i Javno preduzeće "Gold gondola" Zlatibor, na međustanici, u blizini Ribničkog jezera, gde se okupilo oko 150 učesnika predškolskog, ali i starijeg uzrasta.

Tokom radionice, vladala je prava pozitivna atmosfera, a mališani su se trudili da što lepše išaraju jaja, koja će na Vaskrs, kao što je tradicija, biti poslužena svim posetiocima na vrhu Tornika.

Informer

 
Kojom metodom farbati jaja

Dok se mnogi dvoume i razmišljaju kojom metodom da ofarbaju jaja, domaćica u sirogojnskom muzeju, Borka Ćaldović, smatra da su najbolji stari načini, koji su osim očuvanja tradicije, značajni za zdraviju ishranu.

- Oduvek smo farbali jaja u lukovini i koprivi, dok veštačkim bojama nismo nikada. Prvo ofarbano jaje čuvamo kao čuvarkuću, a prošlogodišnje odlažemo najčešće u mravinjak. - kaže Borka.

Savremene metode farbanja jaja, u zlatiborskim domaćinstvima nisu zamenili lukovinu i koprivu, a kako ističe Borka, jaja ofarbana na tradicionalni način imaju još jednu prednost.

- Kada se jaje prilikom kuvanja razbije, a obojeno veštačkim farbama, više nije jestivo, a ako napukne u luku i koprivi i primi boju, jaje je i dalje zdravo. - zaključuje domaćica.