23.08.2023.

11:42

Foto: Privatna arhiva

Srbija

Šokantno saznanje, prete nam zaraženi komarci! Od virusa Zapadnog Nila u Vojvodini obolevaju uglavnom muškarci

Pacijenti su sa prebivalištem na teritoriji svih okruga i to devet iz Južnobačkog okruga , po četiri iz Zapadnobačkog i Sremskog , troje je iz Srednjebanatskog okruga , po dvoje iz Južnobanatskog i Severnobačkog okruga i jedan iz Severnobanatskog okruga .

- Obolele osobe su dominantno muškog pola, prosečne starosti oko 65 godina. Većina obolelih je imala neki komorbiditet (najčešće dijabetes i hipertenziju).

Svi do sada potvrđeni slučajevi imaju neuroinvazivne forme bolesti (meningitis ili encefalitis) i nalaze se na bolničkom lečenju - navode iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Instituta za zaštitu javnog zdravlja Vojvodine.

Grоznicа Zаpаdnоg Nilа је sеzоnsко оbоljеnjе kоје sе prеnоsi ubоdоm zаrаžеnоg kоmаrcа. Glаvni prеnоsilаc virusа је Culex pipiens, vrstа kоmаrcа која је оdоmаćеnа i kоd nаs. Sеzоnа trаnsmisiје virusа Zаpаdnоg Nilа u Srbiјi uоbičајеnо trаје оd јunа dо nоvеmbrа, a period od uboda inficiranog komarca do pojave bolesti traje od 2 do 14 dana. U najvećem broju slučajeva inficirana osoba nema nikakvih simptoma ni znakova bolesti

Kod oko 20 odsto inficiranih javlja se blaga bolest, slična gripu uz povišenu telesnu temperaturu, glavobolju, malaksalost, slabost, bolove u zglobovima i mišićima, koja prolazi bez posledica nakon 5-7 dana. Mogu se javiti i osip na trupu i ekstremitetima, uvećanje limfnih žlezda i proliv.

- Mali procenat inficiranih osoba razvija tešku formu bolesti, koja se može manifestovati kao upala mozga ili moždanica. Simptomi upale mozga ili moždanica su intenzivna glavobolja, ukočen vrat, pospanost, dezorijentisanost, koma, tremor, nevoljni grčevi, slabost mišića i paraliza. Upale mozga i moždanica se češće javljaju kod osoba najstarije životne dobi, kao i kod osoba s oslabljenim imunitetom i hroničnim poremećajima zdravlja – ističu u tom Institutu.

Bolje spreliti nego lečiti

Oni su izneli i niz preporuka u cilju smanjenja rizika od zaražavanja virusom groznice zapadnog Nila, a stanovništvu se najpre preporučuje primena mera zaštite od uboda komaraca:

- Izbegavanje boravka u oblastima sa velikim brojem insekata, kao što su šume, močvare, bare i stajaće vode u doba najintenzivnije aktivnosti komaraca - u sumrak i u zoru Nošenje komotne odeće dugih rukava i nogavica, svetlih boja u doba najintenzivnije aktivnosti komaraca Upotreba repelenata na otkrivenim delovima tela prilikom boravka na otvorenom u doba najintenzivnije aktivnosti komaraca (prednost imaju prirodni repelenti na bazi bosiljka, lavande i sl.) Na prozore, vrata ili oko kreveta postaviti barijere, odnosno, zaštitne mrežice protiv komaraca - neke su od mera prevencije koji preporučuje taj Institut.