08.12.2023.

17:22

Foto: HIT Informer TV printscreen

Srbija

Ovde se nalazi najstarija kafana u Srbiji!

Reč je o kafani "Kod Spasića" u selu Raševica kod Paraćina. 

Meštani ovog i okolnih sela kažu da je kafana u Raševici vrlo verovatno i najstarija u Srbiji. Njen vlasnik Dragoslav Spasić sa ponosom govori o svom dedi koji ju je sagradio pre 123 godine na tadašnjem Carigradskom drumu koji je spajao Beograd i Kruševac preko Kragujevca, Jagodine i Varvarina. U to vreme je putnicima trebalo prenoćište i osveženje, a kafana "Kod Spasića" je to imala da ponudi.

- Prema tadašnjim propisima, kafana je tada morala da ima sobu za prenoćište i štalu za stoku, jer se tada najviše putovalo volovskom zapregom. Deda je radio do 1913, otišao je u rat i poginuo je 1914. - priča Dragoslav. 

Informer

Dragoslav Spasić, vlasnik najstarije kafane "Kod Spasića"

Njegov otac je ponovo otvorio kafanu 1932. godine koja je u nekim posleratnim godinama bila nacionalizovana, ali nije menjala delatnost. 

- Tu je prvo radilo Ugostiteljsko preduzeće "Evropa" iz Varvarina, a sredinom 50 -ih "Stara Makedonija" iz Paraćina - dodaje. 

Konačno, 1964. Dragoslav je preuzeo kafanu i po treći put je otvorio kao svoju nasleđenu dedovinu.

Međutim, jedina uspomena na dedu mu je sama kafana, jer nema nijednu njegovu fotografiju, ali zato od svog oca ima nekoliko.

Kao u svakoj pravoj kafani gostima su bila dostupna razna pića, od rakije, vina i piva, do kafe, kisele vode i sokova. U to vreme su bili popularni gazirani sokovi, a Spasići su mašinu za pravljenje takvih napitaka nabavili 1932. godine.

- Soda voda, klakeri, kabeza...to su bila pića - kaže Dragoslav.

Kada je Dragoslav 1964. godine počeo da vodi kafanu, jedna od prvih odluka mu je bila da donese sto za bilijar. To je učinio na nagovor nekih gostiju, a ispostavilo se da je to bio dobar potez, jer su svi obožavali da igraju bilijar.

- Funkcionisao je dobro. Uz njega se dobro jelo i pilo. Bockali se ćevapi, pa uz soda vodu i vino, ostajali su do jutra - opisuje Dragoslav.

Jedino što nikada nije moglo da se vidi i čuje u kafani kod Spasića jeste muzika uživo. Dragoslav kaže da je muzika za vlasnika kafane mač sa dve oštrice i da može mnogo da donese, ali i odnese. Dodaje da nikada nije imao problema sa gostima, jer su Raševčani i meštani okolnih sela koji su najviše posećivali ovu kafanu dobri ljudi i domaćini. I danas kod Spasića svraćaju uglavnom stanovnici okolnih sela, ali Dragoslav kaže da nema više kafanskih boema kao nekada.

- Nekada se znalo, kad dođe neko u kuću i traži domaćina, ako nije kod kuće, u kafani je, a sad su češće pred prodavnicom - dodaje naš sagovornik.

Dragoslav Spasić ima tri ćerke od kojih svaka ima po tri sina. Iako Dragoslav kaže da njegovi unuci nisu baš veliki ljubitelji takvog posla, ima ko da nasledi kafanu i produži ovu dugu tradiciju ugostiteljstva u porodici Spasić.