28.12.2023.

08:55

Foto: Z. G.

Srbija

Najstariji užički spomenik na poštanskoj markici! Da li ste znali ovo o Tvrđavi pod Zlatiborom?

Ovu vest su Užičani sa ponosom primili, a gradonačelnica dr Jelena Raković Radivojević istakla je da ovaj vid promocije zaslužuju samo najveća imena, simboli i događaji.
- Upravo to je razlog više da danas budemo zadovoljni i ponosni. Ako zaboravimo prošlost nećemo imati ni budućnost. Zato ćemo čuvati od zaborava i vremena i Stari grad i sve naše kulturno istorijske spomenike – rekla je gradonačelnica.
Ona je podsetila da je dosad uloženo oko 70 miliona dinara u radove da se tvđava sačuva i obnovi. Najavila je da se iduće godine očekuje rekonstrukcija vodene kule i izgradnja suvnirnice, a izrazila je nadu da će vrlo brzo početi izgradnja pešačkog mosta koji će Stari grad povezati sa magistralnim putem prema Zlatiboru i Višegradu.

Informer

Nova markica u čast 650 godina od prvog pomena užičke srednjevekovne tvrđave

Adam Sofronijević, direktor RJ Srbijamarka Pošta Srbije, rekao je da je ova posebna markica izdata povodom najstarijeg jubileja koji je ove godine obeležen, ali i povodom proglašenja Užica za prestonicu kulture iduće godine. 

- Kultura je osnova jednog naroda, dugoročno ga čini onim što jesmo i bez nje nema veće svrhe zajednice. Zbog toga je uloga Užica kao prestonice kulture od izuzetnog značaja u savremenom svetu, koji nosi mnoge izazove, dileme, novosti i preokrete i temelj na kome mi treba da se oslonimo - rekao je Sofronijević i gradonačelnici Užica uručio filatelistički tabak koji simbolično nosi broj 650.

Ako niste znali...

Prvi pouzdani istorijski izvori o užičkoj tvrđavi potiču iz sredine 14. veka. Tada je bila vlasništvo vlastelinske porodice Vojinović, a od 1366-1373. godine pripadala je Nikoli Altomanoviću. Dubrovački istoričar Mavro Orbini pominje Užice opisujući događaje koji se tiču sukoba kneza Lazara i kralja Tvrtka sa Nikolom Altomanovićem, koji je tada uhvaćen, zarobljen i oslepljen u  tvrđavi, leta 1373.

Informer

Svedok istorije iz 14. veka

Više puta je rušena i ponovo utvrđivana. Kao vojni objekat onesposobljena je i porušena u januaru 1863. godine, u vreme proterivanja Turaka iz grada.
Zahvaljujući arheološkim istraživanja, delimičnom rekonstrukcijom i konzervacijom Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva i Narodnog muzeja iz Užica od 1973-1984. godine zaustavljeno je obrušavanje i nestajanje grada, koje je trajalo više od jednog veka. Poslednjih godina počela je njena rekonstrukcija.