22.02.2024.

14:02

Foto: S.K.

Srbija

Bio je najmlađi gradonačelnik Novog Sada u istoriji! Ukinuo je nemačku realku a srpski jezik uveo u institucije!

Ministar za rad Nikola Selaković položio je venac na spomenik Svetozaru Miletiću, kao i gradski i pokrajinski čelnici, a manifestaciji su prisustvovali i episkopi SPC, bački Irinej i mohački Damaskin.
- Ceremonija obeležavanja Miletićevog rođenja predstavlja duhovnu obnovu Srbije, koja se dešava rame uz rame sa infrastrukturnom, privrednom, sportskom, kulturnom i naučnom. Zašto smo odabrali da to bude dan rođenja Svetozara Miletića? Zato što je njegovim rođenjem postavljena politika srpskog kao državotvornog naroda u Srbiji, ne samo širom vojvođanskih
oblasti već širom našeg kulturnog i duhovnog prostora koji vodimo i mi danas - kazao je Selaković, koji je i predsednik Odbora za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.
Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić istakao je da je Svetozar Miletić bio sinonim za borca za pravdu i slobodu srpskog naroda.

Informer

- Za gradonačelnika je biran dva puta i uveo je srpski jezik u službenu upotrebu, zbog čega je suspendovan sa dužnosti. U oba mandata, zastupao je narod kako je samo on umeo, slao zvanične dopise na srpskom jeziku i vodio nacionalnu politiku - kazao je Đurić.

Inače, Miletić je rođen na današnji dan, 22. februara, 1826. godine u Mošorinu, a kao najmlađi gradonačelnik u istoriji Novog Sada, na ovu funkciju stupio je 20. marta 1861. godine, a tada su mu prvi saradnici bili Jovan Jovanović Zmaj i Jaša Ignjatović.
- Iskoristio je položaj da srpski jezik proglasi zvaničnim, da ukine nemačku realku i podigne Gradsku kuću u srpskom delu Novog Sada. Međutim, pored podrške koju je imao od Magistrata, vlada Ugarske odlučila je da ga smeni sa pozicije gradonačelnika Novog Sada - navode istoričari.
Miletić nije prestao da se zalaže za srpski narod i promene čak i kada je smenjen sa funkcije gradonačelnika, pa je tako organizovao proslavu povodom 100 godina od rođenja Save Tekelije, gde je bila veoma izražena antiaustrijska atmosfera.

Informer

Po drugi put se našao na mestu gradonačelnika Novog Sada u maju 1867. godine, kada su mu najbliži saradnici bili Laza Kostić i Kosta Trifković. Ovaj put je gradonačelnik bio samo godinu dana, kada ga je ugarska vlada ponovo smenila, a bio je i uhapšen i osuđen na godinu dana zatvora.
- Popularnost koju je Miletić uživao među ljudima nije prestala ni kada je izašao iz zatvora, pa je tako, kada se ponovo našao na slobodi 1869. godine, osnovao Srpsku narodnu slobodoumnu stranku koju su podržali Srbi sa svih teritorija na kojima su živeli. Sa ciljem da mu trajno stanu na put, vlada Ugarske ponovo je uhapsila Miletića i osudila ga na šest godina zatvora, gde je bio mučen i psihički i fizički. Nikad se nije oporavio od te torture a politikom se više nije bavio – navodi se u istorijskim arhivima.
Preminuo je 4. februara 1901. godine u Vršcu, a sahranjen je na Uspenskom groblju u Novom Sadu.

Miletićeva čukununuka Severina

Svečanosti je prisustvovala i direktni potomak Svetozara Miletića.
- Srećan sam što je sa nama i direktan Svetozarev potomak, čukununuka Severina Miletić, koja kao arhivski pedagog radi u Arhivu Vojvodine. Neka je slava i hvala našem velikanu Svetozaru Mileticu – naveo je dr Nebojša Kuzmanović, direktor Arhiva Vojvodine.

Informer