Autor: Informer.rs

09.03.2024.

16:17

Foto: rina photo

Srbija

Au, kakva je muka stisla voćare: Nijedno osiguravajuće društvo neće da osigura voćnjake od mraza!

Iz istog razloga zbog koga bi voćari rado osigurali rod, osiguravajuća društva to ne žele da urade.

Kako Marijan Davčik, predsednik Voćarske zadruge Voćko iz Subitice, osiguravajuće kuće su zbog velikih gubitaka prethodih godina iz ponude izbacili osiguranje roda od mraza.

- Zadnjih pet godina imamo mraz koji u većoj ili manjoj meri ošteti rod, nekad umanji prinos, nekad umanji kvalitet. Imamo velike probleme jer su veliki izgledi da će se to i ove godine desiti. Zima je bila blaga i voće je krenulo rano i bilo bi veliko čudo da ne bude mraza kasnije, a nismo osigurani jer niko neće da nas osigura. Ranije smo svo voće osiguravali, a od ove godine samo jedno osiguravajuće društvo osigurava plodove od mraza, dok ostala neće jer su imala gubitke - kaže Davčik.

On dodaje da su koštičavo voće (breskve, kajsije) osiguravajuća društva odavno prestala da osiguravaju, a od ove godine neće ni jabučasto (jabuka, kruška, dunja).

Informer

- I ovi koji osiguravaju od mraza ne priznaju štetu koja nastane pre 14 aprila, što znači da su stavili to u ponudu čisto da imaju, jer šteta uvek nastane pre tog datuma. Nalazimo se u vrlo nezavidnoj situaciji. Osiguranje od grada rade svi ali i tu postoji problem jer su neke kuće podigle premije osiguranja pa više nije jeftino. Premije iznose od 10 do 15 odsto od osigurane sume. Ne preostaje nam ništa drugo nego da gledamo u nebo i da se uzdamo u boga - naglašava Davčik.

Da se ova vrsta preventive i te kako isplati potvrđuje i Miroslav Matković, predsednik Udruženja poljoprivrednika Subotice, piše Kurir.rs

- Što se tiče Subotice u našem udruženju je oko 80 odsto ratara osigurano. Mi na republičkom nivou imamo povrat sredstava od 40 odsto za osiguranje, a određeni broj ratara je dobio sredstva i od opštine Subotica, ali ne veća od 30.000 dinara. Poljorpivrednici iz našeg udruženja osiguravaju useve i kad dobijemo povrat košta nas 1.000 dinara po jutru, što se isplati. Ako ne daj bože bude nešto dobiješ pare - kaže Matković.