15.05.2024.

14:26

Foto: S.T.

Srbija

Oni spori, a zarada brza! Vranjanci ih "beru" za Francuze

Oni su "berači" puževa! Skidaju ih sa vlažnih listova i grana, kupe sa vlažne zemlje, pune svoje kofe, a onda kako ko - neko ih prodaje nakupcima, neko sprema, kažu, vrsne specijalitete.

Jedna od beračica je i šezdesetogodišnja žena iz sela Moštanica, koja je posle kiše, ranom zorom krenula u "berbu" mekušaca.

- Puževa ima posle kiše. Najaktivniji su ujutru od pet, pa tako do 8 ili 9 sati. Tad izlazimo na teren. Nema veze, ako je kiša, još bolje, jer su tada najaktivniji. Juče sam uspela da nakupim 15 kilograma puževa. Predala sam ih u otkup u susednom selu Ranutovac - kaže. 

Informer

Kilogram se prodaje za 60 dinara, a dnevno posle kiše, može da se nakupi i do 15 kg

Cena se, međutim razlikuje od mesta gde su "ubrani".

- Za ove koje sakupljamo pored puteva, u livadama i na njivama je 60 dinara po kilogramu. Ima i onih pored reka, oni su malo skuplji, 70 dinara za kilogram. Sad im je sezona, može nešto da se zaradi, koliko toliko. Kad sediš kod kuće, nema ni toga. Lično ih nikad nisam jela, niti spremala. Mislim da ne bih mogla da ih jedem - dodaje ona. 

Informer

Noge su joj mokre od kiše do kolena. Za otkrivanje puževa u travi, koristi drveni štap, kojim pomera biljke da ih lakše uoči.

 
Puževi iz Vranja će završiti u Francuskoj,  koja godišnje pojede 30.000 tona kao delikates, a kilogram celih smrznutih puževa košta i do 30 evra.
U Vranju se sakupljanjem bave ljudi bez stalnog posla, stariji ili žrtve tranzicije. Oni ne mogu da nađu stalan posao u tim godinama, a do penzije ima još vremena.

Francuska, osim za sopstvenu upotrebu, puževe izvozi u druge države. U Srbiji je upotreba ove vrste mesa u ljudskoj ishrani slabo zastupljena. Meso je bogato belančevinama, dok masnoća ima malo. Meso puža je bogato mineralnim solima i esencijalnim aminokiselinama, pa se ubraja u
niskokaloričnu grupu namirnica.