22.05.2024.

19:17

Foto: A. Ć.

Srbija

Kad je skroji i na flaši stoji! Toma je bio pravnik, ali je sad mnogo popularniji

Po zanimanju je pravnik. U indeksu mu stoji prosek ocena čak 9,33 ali ga, kaže, pravo nikada nije zanimalo i igrom slučaja završio je kao šnajder, pre dvadesetak godina. 

- Poslednjih petnaestak godina intenzivno radim šajkače. Posle fakulteta sam ostavio kancelariju, postao zanatlija i nisam se pokajao! Šteta je što mladi ljudi ne prihvataju, izbegavaju zanatska zanimanja, a to je uvek aktuelno i uvek će biti - priča Jevtić.

Informer

Po njemu je najbolje biti sam svoj gazda jer tako ima mnogo mesta za kreativnost i inovacije.

- Ne znam da l' ima dva ili tri čoveka u Srbiji koji još "rade" šajkače, opančara gotovo da nema. Nekada su išli zajedno šajkača i opanak. Posla ima, a ko hoće da radi može i da zaradi - ističe. 

Malo mušterija zna da postoje letnje i zimske šajkače!

Informer

- Zimske šajkače imaju deo koji može da se spusti preko ušiju da pokrije uši kad je hladno, a letnje se šiju bez toga. Sad su počeli neki da prave šajkače od šarenog materijala. Meni se to ne sviđa, to je ruženje tradicije i to ne radim i ne podržavam - kaže Jevtić. 

On je prvi počeo da pravi minijaturne šajkače, koje su postale veoma popularne kao suvenir. 

Prva je imala 10 centimetara, pa sam došao do one od šest. Stavljao sam je na staklenu flašu na zatvarač. Simpatično je. One se traže i prodaju mnogo po banjama, u Republici Srpskoj... Za šivenje nije zahtevno, ali je za krojenje teško jer su to sasvim mali delovi koji mogu samo ručno da se kroje i svaki deo se radi posebno - objašnjava Jevtić.