15.06.2024.

13:51

Foto: informer.rs

Srbija

Strašan zločin dogodio se na današnji dan u Prizrenu! Srbi se sećaju monaha Haritona

Monah Hariton je kidnapovan 15. juna 1999. godine, oko 11 sati, u širem centru Prizrena, naočigled brojnih pripadnika nemačkog kontigenta KFOR-a. Njegovo obezglavljeno telo pronašli su timovi Komisije za ekshumaciju, u prizrenskom naselju Tusisu, tek godinu dana kasnije.
- Utvrđeno je da je glava odsečena oštrim predmetom. Kosti ruke bile su polomljene, kao i kičma, kojoj je nedostajalo nekoliko pršljenova. Odeća je u predelu srca bila izbodena nožem – opisali su očevici monstruozog nedela šiptarskih terorista iz UĆK.
Monah Hariton je kolima krenuo po hranu, kada su ga zaustavila trojica pripadnika UĆK u crnim uniformama.

- Odmah po legitimisanju, teroristi crnih uniformi i još crnjih duša odveli su ga njegovim autom u nepoznatom pravcu. Ovo se dešavalo naočigled nemačkih vojnika u sastavu NATO "mirovnjaka". Ceo događaj video je i jedan nemački novinar, fotografisao i istog dana obavestio episkopiju. Počeo je golgotski put novog Hristovog mučenika – ispričao nam je ranije jedan od sveštenika iz
Raško-prizrenske eparhije.

Informer

Monahovo telo zlotvori su su tajno zakopali u naselju Tusus, blizu gradske bolnice. Zajedno sa telom zakopane su i sve informacije o njemu. Jedino što je u tim trenucima ostalo živo bile su crne slutnje da je ubijen.
Otac Ilija, nekadašnji njegov duhovnik, primajući vest o njegovom nestanku, nebeski je mirno i  ubedljivo rekao: "Otac Hariton je mučenik za Hrista".

Kad je Komisija za eshumaciju tela nestalih i kidnapovanih Srba otkrila i telo monaha Haritona, nedaleko su pronađena i tela nekoliko Srba postradalih u isto vreme.
- Podrasnik i džemper bili su u predelu srca na nekoliko mesta izbodeni nožem. Džemper je sa prednje strane bio rasporen. Bili su to najbolji dokazi neopisivih muka koje je ovaj prepodobnomučenik podneo za Hrista, poput prvih hrišćanskih mučenika iz vremena zverskih rimskih careva – kaže naš sagovornik.
Monah Haariton je sahranjen u manastiru Crna Reka, gde je bio iskušenik od 1995. Zamonašio se tri godine kasnije u manastiru Sveti Arhangeli, kod Prizrena i to je bilo prvo zamonašenje u zadužbini cara Dušana, posle 550 godina.