10.08.2024.

12:23

Foto: J. M.

Srbija

(VIDEO) Šta to leti nad Bagdalom?

Nasmejana lica posetilaca i razigrana deca koja su se u korpama balona uzdizala ka nebu stvarali su atmosferu ispunjenu toplinom i čarolijom, podsećajući na slikovite scene iz bajkovite Kapadokije.

Grad pod Bagdalom ugostio je više balonarskih posada iz inostranstva, zajedno sa domaćom ekipom iz Srbije, pružajući posetiocima jedinstvenu priliku da dožive magiju letenja balonom.

Baloni su se uzdizali tek dvadesetak metara iznad zemlje, a to je bila prava atrakcija za sve prisutne, posebno za najmlađe, koji su strpljivo čekali u redu da polete.

Informer

Festival, koji se sada već osmu godinu održava u Kruševcu, privukao je posetioce ne samo iz Rasinskog okruga već iz čitave Srbije, potvrđujući svoj status jedne od najpopularnijih manifestacija u ovom delu zemlje.

- Ove godine imamo pet balonarskih posada: iz Slovenije, po prvi put iz Bugarske, a naša srpska ekipa iz Leposavića, koja je ovde svake godine došla je sa dva balona, tako da ih sada imamo šest - istakla je Suzana Milosavljević, direktorka Turističke organizacije grada Kruševca.

- Podizanje i spuštanje u korpi balona je najvažniji deo programa i prava atrakcija festivala, koja svake godine privlači sve više posetilaca, pa se nadamo da će za taj deseti, jubilarni festival biti rekordan broj posetilaca - dodaje Milosavljević.

Među posadama koje su doprinele ovoj čarobnoj atmosferi, posebno se ističe ekipa iz Slovenije, predvođena Štefanom Bertalaničem, pilotom blalonarskog kluba "Berta", koji nije prvi put u Kruševcu.

- Ovaj festival je zaista nešto posebno, a ja sam još 2012. godine sleteo ovde balonom, jer je naš grad pobratim sa Ćićevcem. Svake godine se radujem dolasku ovde, uživamo u vremenu koje provodimo leteći i promovišući balonarstvo - rekao je Bartalanič.

Kako kaže, u Sloveniji sada ima 15-ak balona, ali pilota nedostaje.

- Balon košta nekoliko desetina hiljada evra, licence mnogi nisu obnovili, pa je to problem, ali ja kažem ovo je nešto posebno. Uvek poredim da je leteći balon kao leteći balkon na koji se nasloniš i uživaš u prizoru - kaže.

Pored njega, u festivalu tradicionalno učestvuje i balonarska posada "Feniks" iz Leposavića, koju čini porodica Mladinović.

Posada iz Leposavića

Goran Mladinović, pilot i otac trojice sinova, priča kako je ljubav prema visinama postala porodična strast.

- Kao i sva deca, naša su sanjala o letenju, i na kraju smo uspeli da ostvarimo taj san. Let balonom je neverovatno iskustvo, osećaj slobode i povezivanja s prirodom je jedinstven - kaže Goran, dodajući da balon leti tamo gde ga vetar nosi, a da su letovi često avanture koje donose neočekivane prizore i doživljaje.

- Naša Srbija je prelepa, prelepa je Šumadija, Đavolja varoš, Leposavić, Kruševac...mi smo do skoro leteli često iznad Leposavića, ali sada zbog prilika ne letimo - dodaje i napominje da se balonarstvo polako razvija u Srbiji.

- Imamo dva balona, a kolege iz Bora čekaju na jedan. Pošto se baloni rade ručno i posebno se vodi računa o bezbednosti, čeka se na njih od šest meseci do godine dana - pojašnjava. Muzika je takođe bila sastavni deo festivala.

Prvog dana, za publiku je nastupio Peđa Jovanović, tu je i koncert Sergeja Ćetkovića, a poslednji dan festivala rezervisan je za najmlađe u zabavnom parku "Šarengrad".

Sve ove aktivnosti zajedno stvorile su atmosferu koja podseća na magične avanture i prizore iz Kapadokije, gde baloni lete iznad bajkovitih pejzaža, pretvarajući ovaj festival u događaj za pamćenje.