31.10.2021.

21:30

Foto: Pixabay

TV

MUČE VAS GASOVI I NADIMANJE? Evo kako da smirite svoj stomak!

Muči vas neprijatan osećaj u stomaku nakon jela, naduti ste, imate zatvor ili grčeve? Niste jedini. Štaviše, procene govore da čak 50 odsto ljudi makar povremeno pati od ovih tegoba. Simptomi mogu biti ne samo neprijatni već i bolni, a gastroenterolog savetuje šta vam je činiti.

Sklupčajte se ili šetajte

Ako imate bolne stomačne grčeve, nađite mesto gde možete da legnete nekoliko minuta. Lezite na leđa i privucite kolena prema svojim grudima. Ili možete kleknuti na krevet sa glavom spuštenom na dole i podignutom zadnjicom. Oba ova položaja omogućavaju lakše oslobađanje gasova, ublažavajući tegobe. Šetanje je odličan način da podstaknete oslobađanje gasova. U bolnicama je to prvo što lekari preporučuju pacijentima posle operacije da bi podstakli creva da rade.

Laktoza i fruktoza

- Najčešći razlog nadutosti je pogrešan izbor namirnica. Inače, nije reč o bolesti već o funkcionalnom poremećaju, prvenstveno o nadražljivosti debelog creva (sindrom iritabilnog kolona). Gluten, šećer i ugljeni hidrati (previše svega toga) su prvi na crnoj listi namirnica ako su vam creva sklona iritaciji - kaže dr Milenko Uglješić, gastroenterolog. Mahunarke su odmah iz njih, kao i voće i povrće, generalno.

- Kod pacijenata koji imaju problem sa zatvorom obično se preporučuje dijeta bazirana na voću i povrću. Međutim, ako ista osoba ima probleme sa gasovima i nadutošću, takav režim ishrane ne dolazi u obzir. Naime, voće i povrće je bogato vlaknima, koja stvaraju gasove u crevima tokom fermentacije - navodi doktor.

Jedini pravi lek, a ujedno i preventiva je promeniti način ishrane.

- Smanjite unos ugljenih hidrata, voćnih šećera, odnosno fruktoze, kao i laktoze, dakle, mleka i mlečnih proizvoda (ne i fermentisanih). Takođe, izbegavajte gluten - savetuje dr Uglješić.

Informer

Narodni lekar

Za ljubitelje narodne medicine i teorije da priroda leči sve, izbor je zaista širok. Đumbir je odvajkada poznat kao lek protiv mučnine i stomačnih tegoba.

Napravite ukusan čaj od đumbira i popijte ga nakon večere - izrendajte kašičicu svežeg korena đumbira, sipajte preko nje šolju ključale vode i ostavite da se natapa pet minuta. On će stimulisati varenje tako da se hrana neće zadržavati u vašim crevima i doprinositi pojavi gasova.

Nana takođe doprinosi boljem varenju, a pojavu gasova svodi na najmanju meru.

Seme mirođije, koje ima prijatan miris slatkog korena, koristi se stotinama godina za smanjenje gasova i poboljšanje varenja.

Prirodnia pomoć

Čaj od đumbira.

Nana n Seme mirođije, kima, anisa i celera.

Čaj od kamilice.

Seme kima, anisa i celera ima sličan efekat. Žvakanje pola kašičice semena posle obroka olakšaće tegobe, a sva ova semena su dostupna u većim supermarketima u delu sa začinima, kao i u biljnim apotekama.

Čaj od kamilice je narodni lek za stomačne bolove, dok kardamom pomaže da bolje svarite hranu. Stavite kašičicu kardamoma u 250 ml vode i polako ga kuvajte deset minuta. Pijte vruć čaj uz obroke.

SASI DIJETA ZA RAVAN STOMAK!