Autor: Milena Krstajić

22.10.2022.

16:35

Foto: Printscreen, Pexels

TV

RODITELJI, NE ZATVARAJTE OČI PRED OVOM TEŠKOĆOM! Ako deca ne mogu da čitaju, to ukazuje na...

Beogradski logoped Ivana Lazendić kaže da roditelji ne treba da zanemare usporenost svojih mališana pri čitanju jer to može da bude simptom disleksije.

Informer

 
ŠTA JE DISLEKSIJA?

- Disleksija je specifična smetnja u sticanju i razvoju sposobnosti čitanja. Ono što je veoma karakteristično jeste da deca imaju očuvan vid i sluh, normalnu inteligenciju i da su svi psihološki edukativni uslovi adekvatni.

KOJI SU SIMPTOMI DISLEKSIJE?

- Najčešći simptomi su smanjena brzina čitanja. Ta deca veoma sporo čitaju i muče se dok čitaju. Čest simptom je i ne prepoznavanje određenih grafema, kao i tendencija čitanja po pretpostavci.

KAKVA JE UČESTALOST POJAVE DISLEKSIJE?

- Učestalost pojave disleksije na školskom uzrastu je od šest do deset odsto i duplo više pogađa dečake nego devojčice. Razlog tome je što se kod dečaka prirodno razvija gruba motorika, a kod devojčica fina motorika.

DA LI JE DISKEKSIJA NASLEDNA?

- Često se navodi da je naslednog karaktera, odnosno da postoji nasledna predispozicija. Čak u 85 odsto slučajeva roditelji su imali poteškoća sa čitanjem, a posle toga to nasledi i dete. Veoma je važno uzimanje anamnestičkih podataka od roditelja. Ranije se nije dešavalo da se uspostavi dijagnoza roditelja kada su bili mali, nego je više prolazio kao loš đak sa poteškoćama u čitanju.

KADA SE NAJRANIJE POSTAVLJA DIJAGNOZA?

- Najranija dijagnoza se postavlja od trećeg razreda, jer sve pre toga su tehnike savladavanja čitanja, odnosno period opismenjavanja dece.

DA LI DISLEKSIJA MOŽE DA SE JAVI U KASNIJEM DOBU?

- Ne može da se javi u kasnijem dobu, već u školskom uzrastu. Ako se javi kasnije onda treba obaviti druge kontrole, jer je možda reč o nekom neurološkom problemu. Ukoliko imate dete koje je savladalo tehniku čitanja i pisanja, a kasnije izgubilo, prosto ne može više da čita, e onda treba istražiti zašto je došlo do toga.

DA LI DISLEKSIJA MOŽE DA SE IZLEČI?

- Ne može da se izleči, ali je zato važna rana detekcija i uvođenje deteta u rani tretman. Što se ranije krene sa tretmanom, veće su prognoze da detetu olakšate savladavanje tehnike čitanja.

SAVET ZA RODITELJE...

- Savet za roditelje je da se već na predškolskom uzrastu uključe u redovne kontrole sa logopedom. I naravno, ukoliko učiteljica primeti neke poteškoće, treba da obavesti roditelje o tome.