21.07.2023.

12:57

Foto: informer.rs

TV

Svako drugo dete ima deformitet kičme! Stručnjaci upozoravaju na štetnost prekomerne upotrebe kompjutera (VIDEO)

Svetska zdravstvena organizacija savetuje da deci pre desete godine ne treba davati telefon ili neki drugi ekran, ističe pedijatar Saša Milićević.

- Tehnologija nam preuzima decu, način vaspitavanja i razmišljanja. Decu više ne zanimaju slikovnice, preskakanje vijače i lastiša, kao ni druženje sa vršnjacima jer žive u potpuno virtuelnom svetu. Mora se naći mera u svemu, jer deca sve manje spavaju, sve više su umorna. Non stop sede sa slušalicama na glavi, povijene kičme, dok obavezno grickaju neku nezdravu hranu, pa im se javlja i salo oko stomaka, odnosno postaju gojazni.

Prema rečima našeg sagovornika dr Milićevića roditelji sve češće zanemaruju važnost fizičke aktivnosti, a upravo je to potrebno za pravilan razvoj deteta.

- Roditelji ne smeju da zanemaruju važnost fizičke aktivnosti i slobode kretanja. Zbog straha od povreda ne puštaju decu da skaču i da se kreću, a da bi se mozak pravilno razvijao, potrebno mu je iskustvo - priča dr Milićević i dodaje da sve preko sat i po vremena ispred ekrana je štetno.

Fizioterapeut Milomir Trišović napominje da svako drugo dete ima neki deformitet kičme zbog prekomerne upotreba kompjutera, tableta i telefona.

Deca sad već sa 2, 3 godine odmah sedaju za kompjuter da bi bila obrazovana tehnološki, a fizički i psihološki kasnije to je veliki minus - objašnjava Trišović i dodaje da mnoga dece danas već sa uvođenjem prve kašice provode vreme na telefonu.

- Majka hrani dete i pušta mu da gleda crtaće na telefonu, a dete apsolutno nije svesno da jede, ono uopšte nije prisutno. I to su veliki minusi, to su stvari na kojima moramo da radimo svi kao društvo. 

Govoreći o tome kako se u eri interneta i modernih tehnologija izboriti sa prekomernim korišćenjem pametnih uređaja Trišović napominje da decu ne treba izolovati već samo im ograničiti neke stvari.

Savetuje da se korišćenje tehnologije smanji, a da deca bar dva sata dnevno provedu napolju.

Napolju treba da provedu najmanje dva sata i ne može niko da kaže da nema toliko vremena, a već u vrtiću treba da se razmišlja o sportu. Dete treba postaći da bude aktivno, da bude radoznalo i da ga što više osamostaljujemo. To su stvari na kojima se mora raditi - savetuje fizioterapeut i dodaje da deca već sa godinu ili dve dana treba da krenu na sportić.

- Od 1,2 godine prilagođene su vežbe svakom uzrastu i svakom detetu. Sport i vežbe su izuzetno bitne za kasniji razvoj - napominje naš sagovornik.

Najčešći deformiteti koji se javljaju danas su ravna stopala, od toga, kako kaže naš sagovornik Trišović, polazi sve.

Više o ovoj temi pogledajte u videu ispod: