27.07.2023.

18:30

Foto: Zoran Sinko

TV

Šta se krije iza hakerskog napada u Litvaniji? NATO strategija za napad ili odbranu od Rusije?

Nikola Šainović, bivši premijer Srbije istakao je da je očigledno da se termin napada poklopio sa samitom kako bi se on dezauvisao i da je to sve tekuća borba među silama.

- Litvanija je inače u tom delu sveta informatički najrazvijenija, naravno, informatički najrazvijenija zemlja ima sve u elektronskim dokumentima, onaj ko je još jači inforatički, on uđe tu i pokupi najviše dokumenata. Očigledno je da se termin tog napada poklapa sa sastankom da bi se on dezavuisao, to je sve tekuća borba među silama, a ono što smo videli i što su sastavni delovi tih dokumenata, rekao bih da su oni bili namenjeni Savetu. To nisu duboke vojne tajne, one nisu baš tako lako dostupne - kaže Šainović i dodaje:

- Ovo govori o dugoročnim pripremama, ovo što kažete da li su za napad ili odbranu, i jedno i drugo dejstvo su sastavni delovi istog plana. Kada god se spremate za rat pripremate i odbranbenu i napadnu varijantu. Ne treba se davati preveliki značaj tome obzirom na veličine jedinica koje se tu pominju. Rat Zapada sa Rusijom je milion protiv miliona.

Šainović dodaje da je potencijalni sukob u pripremi, a da li će se on desiti zavisi od celog niza okolnosti.

- Stratezi, planeri imaju zadatak da planiraju za sve varijante i da onda vladama saopšte neke faze. Ovo je očigledno jedna od faza za koju treba da se pripremi, a da bi se ona pripremila evropske vlade moraju bitno da pomere svoje vojne formacije. Njihove vojne formacije su i suviše male čak i da podrže Ukrajinu, a kamoli da se bave Rusijom, tako da će trebati neko vreme, čak možda par godina da se dostignu ciljevi iz ovih planova, a kamoli iz nekih velikih. To nažalost govori da smo pred dugoročnim sukobom. 

Informer

Nikola Šainović

Aleksandar Šešelj, zamenik predsednika Srpske radikalne stranke kaže da tendencija Zapada za uništenjem, porobljavanjem, kolonizacijom Rusije nije nešto što je počelo sa ovim dešavanjima u Ukrajini.

- Ta tendencija nije počela verovatno ni u 20. veku, i da li sada neko može da zamisli da će to prestati kada se završi ovaj konflikt u Ukrajini. Ovo što se ovde dogodilo, to je nešto što je formulisao između ostalog kao principe modernog ratovanje načelnik generalštaba oružanih sanaga Rusije Valerij Gerisimov, a to je da se moderni ratovi ne vode samo komercijalnim sukobom dve vojske na određenom bojnom polju, već to uključuje i propagandu, dakle medijski rat, takođe i ekonomski rat. Takođe, tu je prisutan i ovaj način ratovanja, ono što se kolokvijalno zove hakovanje - ističe Šešelj i dodaje:

- U svakom slučaju, pitanje je pouzdanosti tih dokumenata koji su se pojavili u javnosti, da li je to nešto što su pustili Amerikanci ili drugi zapadnjaci do medija i šire javnosti, ili je to zaista neki tačan podatak. To je nezahvalno prognozirati, ali u svakom slučaju nešto što se na redovnom nivou dešava. Ono što se pojavilo i 90-ih godina u knjigama nekih značajih stratega američke spoljne politike kao što je Zbignjev Brežinski, jeste da je jedan od američkih ciljeva i rasparčavanje Rusije na najmanje tri republike. Na evropski deo, na Sibir i na Daleki Istok. Oni su to prvo pokušavali u Jugoslaviji, pa su hteli da testiraju isto to i u Ruskoj Federaciji. Bilo je zaista jedno turbulentno vreme 90-ih godina i u Rusiji gde se nije znalo kakva će opcija tu prevagnuti.

Informer

Aleksandar Šešelj

Šešelj naglašava da su SAD uspostavile apsolutni prozapadni režim u Ukrajini.

- Oni su instrumentalizovali ovu Ukrajinu, uspostavili su apsolutni prozapadni režim tamo da služe njihovim interesima. Zadali su jedan veliki udarac Rusiji samim tim što se ovaj sukob koji je zaista najveći sukob posle Drugog svetskog rata, vodi ne samo u ruskom dvorištu, već i time što ratuju sa Ukrajincima koji su maltene isti narod.