03.08.2023.

14:14

Foto: Branko Pantelić

TV

Krvnom osvetom ne možemo vratiti ubijene ljude! Prilikom smrti člana porodice razvijamo crne misli!

Tokom jučerašnjeg dana, zapaljena je kuća masovnog ubice Uroša B. koji je pre tri meseca izvršio masakr na području Dubone i Malog Orašja. Mnogi misle da je ovaj požar podmetnut, ali isto tako smatraju da se u ovom slučaju radi o osveti. 

- Ovo jeste osveta, ali u ovakvim slučajevima javlja se bes. Dve decenije radim crnu hroniku, i u ovakvim slučajevima ljudi su besni i traže brzu pravdu. Uroš će biti osuđen, ali to nije dovoljno. Roditelji ubijene dece su očajni, neke kuće po selu su se zatvorile, a ovo je neka vrsta upozorenja porodici žrtve! Neki članovi familije Uroša B. je i dalje u selu, i njih policija čuva, i na primer, njegov bratanac je morao da pređe u online školovanje. Takođe, pokrenuta je peticija da se ta porodica iseli iz sela - rekao je novinar Stojadinović.

Specijalista psihijatrije Milena Milanović ističe da osećaj ljutnje i besa može da dovede do potrebe za osvetom.

- U sredini gde oni žive jako je težak njihov dalji opstanak, jer je prisutna velika količina besa sugrađana jer je ovde u pitanju nepravda. Mnogi su izgubili svoje članove porodice, i nalaze se u situaciji gde ne mogu da obozdaju svoju tugu. Tu je potrebno prisustvo razuma. Situacija je najteža za porodice koje su oštećene - rekla je psihijatar Milanović.

Informer

 

Psihijatar Milanović ističe da krvnom osvetom se ne mogu vratiti ubijeni ljudi. 

- Kod porodice ubijenih, osećaj ljutnje i besa može dovesti do toga da budu navedeni na osvetu! Krvne osvete su karakteristične za primitivna društva, ali ovu situaciju ne mogu da isto gledaju oštećene porodice, kao ni porodice koje žive u drugačijoj sredini. Prvo i osnovno što je važno je održati ljude u životu. Krvnom osvetom ne možemo vratiti ubijene ljude! - ističe Milanović.

Etnolog Jasna Jojič kaže da je krvna osveta prisutna širom sveta, samo da je promenjen način na koji se ona sprovodi.

- Krvna osveta je karakteristična za sve krajeve sveta. Taj vid osvete je ukorenjen u istoriju civilizacije, sada je samo pitanje kako se ona sprovodi. Nekada je postojalo: Oko za oko, krv za krv! Znači potreba za jednakom patnjom. Sada je drugačije, imamo zakone i sudove. U novijoj istoriji je poznata albanska krvna osveta koja je prerasla u političku hajku. To se najviše odnosi na područje Kosova i Metohije, što možemo da vidimo u primerima kroz istoriju. Taj osećaj njihov ide na viši nivo i širi se po celoj naciji. Ta žeđ za osvetom je daleko nečovečna - kaže etnolog.

Informer

 

Psihijatar istče da čovek razvija negativne misli prilikom smrti voljene osobe, i da se jako teško oslobodi istih.

- Pod uticajem ovako neprijatnih stimulansa, poput smrti člana porodice, čovek ima sve crnje misaone doživljaje, i tada se jako teško udaljava od toga. Osveta otvara novo polje psihijatrije. Razum nije u mogućnosti da bude u prvom planu kada izgubimo voljene - kaže Milanović.