24.11.2023.

13:03

Foto: insader

TV

Đaci napravili neprimerene fotomontaže nastavnika, školom navodno kruže snimci sek*a šestaka... Da li tinejdžere vaspitava internet? (VIDEO)

O ovom događaju navodno su obavešteni roditelji i policija. Dragana Nešić, direktorka OŠ "Vuk Karadžić" rekla je za medije da škola preduzima sve mere u skladu sa Zakonom i Pravilnikom o protokolu postupanja u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje. 

Još jedan incident se dogodio svega nekoliko dana ranije. U OŠ "Ivan Gundulić" na Novom Beogradu, grupa dečaka starijih razreda zloupotrebila je fotografije nastavnice i svojih vršnjakinja i napravila neprimerene fotomontaže. Naime, montirali su njihova lica na pornografske fotografije. Škola je pokrenula disciplinske mere.

Ovi incidenti pokreću brojna pitanja. Pre svega, koliko zapravo roditelji znaju šta se dešava sa njihovom decom, koliko imaju nadzor nad njima u vremenu u kojem su im dostupni najrazličitiji sadržaji? 

Direktor škole "Kneginja Milica" Darko Eger istakao je da je istraga još uvek u toku i da ne raspolažemo sa svim detaljima.

Informer

Darko Eger

- Sigurno da se nešto desilo, čim se o tome priča. Da je nešto snimljeno, verovatno bi se pojavilo na društvenim mrežama. Mi u ovom trenutku ne možemo da znamo da se to zaista i desilo. Istina je uvek na polovini. Nije onako kako roditelji kažu, niti je onako kako deca kažu. Naravno da decu treba kazniti i nije tačno da im ne možemo ništa. Deca u tom uzrastu više uče iz primera nego iz objašnjavanja. U tom uzrastu su oslobođena naših iskustava i znanja. Tako da su podložni manipulaciji. Internet je idealan medij za tako nešto. Kazna ima i pozitivno i negativno dejstvo. Svaka preterana kazna nije dobra jer neće dati rezultat. Kazne moraju da imaju svoj postupak i svakako moraju da postoje- rekao je Eger.

Psiholog Bojana Stanković smatra da je ovo posledica needukacije.

Informer

Bojana Stanković

- Akteri mogu snositi velike posledice. Mi imamo milion dece uzrasta do petnaest godina. To znači da imamo milion njih sa kojima treba da radimo na prevenciji. Edukacije su besplatne, a one su neophodne. Važno je da znaju kako da bezbedno koriste internet i šta mogu i ne mogu da rade na internetu. Najosetljiviji uzrast je od 12 do 15 godina. U srednjim školama i univerzitetima ne dešava se sajber nasilje. Stručnjaci su uvek govorili da je period od 12 do 15 godina najzdraviji, ali i najopasniji. Deca su danas 6 do 8 sati na internetu. U tom slučaju nema vremena za druge aktivnosti: za komunikaciju i druženje sa roditeljima. Nekada je bilo ili kuća ili ulica vaspitavaju dete. Danas je ili kuća, ili intrnet. Dete mora da ima autoritet, ono mora da se poistoveti sa nekim. Danas odaberu internet lika, jutjubera i njega oponaša. Stručnjaci kažu da okolina kontroliše gene. To isto se dešava i sa detetovim ponašanjem. Najlakšte je okretati glavu i prebacivati krivicu. Ipak, to su naša deca. Ako im roditelji ne pomognu, niko neće- objasnila je Bojana Stanković.

Celu emisiju pogledajte u videu ispod: