Autor: Informer.rs

04.09.2024.

16:07

Foto: profimedia

TV

Bori Đorđeviću jedno vreme bilo zabranjeno da nastupa u Sava centru! On će živeti sve dok se njegova muzika bude slušala! (VIDEO)

Gajović poručuje da je Đorđević bio neko ko je "zastrašujuće voleo svoju zemlju".

- Mislim da dan nije mogao lošije da mi počne, upravo sa ovom informacijom. U pitanju je čovek koga znam gotovo više od pola veka. Ja inače ne volim da govorim o nekome ko je preminuo, ali osećam potrebu da kažem da sam Boru upoznao u Ateljeu 212. Ja sam igrao u "Kosi", a on u mjuziklu "Isus Hristos superstar". Počeo sam da pratim njegovu karijeru. On je stalno nosio gitaru. On je u duši bio akustičar, ali je naginjao ka nekom rokenrolu, koji, kada bi krenuo da svira, nije ga preterano voleo. Više je voleo balade, akustiku. To što mu je "Riblja čorba" obeležila karijeru je bilo sasvim slučajno. Danas sam prvi put pomislio kako tri originalna člana "Riblje čorbe" nisu više među nama. Bio sam na tom prvom njihovom koncertu u Domu omladine, kada su imali četiri svoje pesme. Mislim da su "Lutku sa naslovne strane" dva ili tri puta izveli jer nisu imali materijal. On je na scenu izneo onu lutku koja se koristi u buticima i grleći nju je otpevao tu pesmu. Mi smo se poslednji put videli prošle godine i ispričali se i podsetili nekih dešavanja. On je bio čovek koji je zastrašujuće voleo Srbiju. Nikada nije dao da se nešto loše kaže o njoj i meni će zaista ostati nešto što je jedna velika praznina u mom životu iako se ja više ne bavim aktivno pisanjem muzike. Mnogo će mi faliti. Bori je jedno vreme bilo zabranjeno da učestvuje u Sava centru jer je pevao pesmu, uprkos upozorenju organizatora, koja se u to vreme nije puštala na radiju, "Neću da budem član mafije". Naredni put kad je pozvan da nastupi, on je izašao na scenu sa flasterom preko usta. To je bilo 1978, 1979, možda čak i 80-ih. Njegove pesme će, pre ili kasnije, ući u zbirku značajnih pesama srpske literature. "Lutka sa naslovne strane" je i danas aktuelna. Bila bi aktuelna i u Americi i Japanu. Njima je za "Amsterdam" falio taj jedan iskorak iz jedne prosečnosti. To mi je Miša Aleksić lično ispričao. Bora se setio da dovedu Edija Granta kad je već tu - kaže novinar.

Informer

Miodrag Popović

Popović ističe da će Đorđević biti živ sve dok se o njemu bude govorilo, a njegova muzika slušala.

- Otišao sam na premijeru "Isus Hristos superstar" kad sam imao 12 godina. On (Bora) je snimao tu neku akustičarsku muziku u to vreme. On je važan, pre svega kao pesnik i autor muzike, ali taj njegov bariton teško može da se pronađe. On je fantastičan pevač bio. "Rani mraz" nije baš bio uspešan projekat. Miša je imao tu "SOS" grupu i nisu baš nešto bili. Onda je Bora došao. Napravili su "Rokenrol za kućni savet" koji ima fantastičan tekst. To je mom sinu bila glavna pesma kad je imao 10, 11 godina. Onda Bora snimi "Neke su žene pratile vojnike", a u to vreme svi idemo u vojsku. Veliki pesnici i umetnici ili predvide ili opišu neko vreme koje te neposredno čeka. Dok god budemo pričali o Bori, on je živ, ta muzika je živa, a i mi smo živi s tim vremenom jer smo savremenici - naveo je direktor Turističke organizacije Beograda.

Kompletno gostovanje pogledajte u video-snimku: